VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náklady uspořené za provoz věnujeme pojištěncům a na lepší servis pro lékaře

Ostrava - Říká v rozhovoru pro Deník Aleš Zbožínek, ředitel Regionální pobočky VZP Ostrava, která je pobočkou pro Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

11.10.2012
SDÍLEJ:

Aleš ZbožínekFoto: archiv

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se v polovině letošního roku uskutečnila jedna z největších organizačních a procesních změn v její historii. Na to, jak se tyto změny odrazí ve fungování pojišťovny v Moravskoslezském kraji, jsme se zeptali ředitele pobočky Aleše Zbožínka.

„Naše pojištěnce, smluvní zdravotnická zařízení i lékaře mohu ujistit, že tato zásadní organizační změna souvisí se snahou VZP být efektivnější. Cílem je, aby fungovala s nižšími provozními náklady a takto uspořené prostředky věnovat na služby pojištěncům a lepší servis lékařům. Jak se říkává, za méně peněz chceme nabídnout více muziky," říká v úvodu Aleš Zbožínek.

Jak se tedy změny dotknou fungování pojišťovny?

Došlo ke sloučení bývalých krajských poboček do jedné, do Regionální pobočky Ostrava, pobočky pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Ředitelství regionální pobočky zůstalo v Ostravě. Podstata změny se odehrává především uvnitř pojišťovny. Řada procesů a činností se zcentralizovala a zjednodušila jak na celorepublikové, tak i regionální úrovni. Byly odstraněny duplicity a došlo ke snížení počtu zaměstnanců. Tím se sníží i provozní náklady. Jak jsem už uvedl, ušetřené peníze můžeme použít na jiné, případně lepší služby klientům.

Když se mluví o šetření, mohou se objevit obavy, zda nedojde k omezení služeb pro pojištěnce. Třeba k zavírání některých klientských pracovišť.

Takové obavy nejsou namístě, rušení nebo omezování klientských pracovišť nehrozí. Svým pojištěncům chceme být naopak ještě blíže, a připravujeme proto rozšíření sítě klientských pracovišť. Pojišťovna chce být a také bude celkově štíhlejší a výkonnější.

Co mohou očekávat od nových „poměrů" lékaři?

Rád bych řekl, že pouze pozitivní věci. Současná situace zejména v úhradách zdravotní péče a smluvních ujednáních je a bude komplikovaná, a to nejenom ve všech třech krajích. Tlak na restrukturalizaci lůžek a zvýšení efektivity nemocnic je silný. Zatímco v první fázi docházelo k rušení opravdu zbytných a neobsazených lůžek a zvýšení efektivity nemocnic, v další fázi se už neobejdeme beze změn ve struktuře sítě zdravotnických zařízení a bez koncentrace péče ve vybraných oborech nebo některých výkonů do vytipovaných přirozených spádových center. Snahou VZP je zabezpečit vyšší kvalitu péče a zejména dodržet její časovou i vzdálenostní dostupnost. V tuto chvíli ještě stále nejsou uzavřena jednání se všemi poskytovateli zdravotní péče a jejich zřizovateli. Jednáme, ale domnívám se, že k dohodě dojdeme až po krajských volbách. Zvláště u nemocnic.

Nová regionální pobočka zahrnuje tři kraje s více než milionem pojištěnců…

Máme samozřejmě nové podmínky i příležitosti, ale také ještě vyšší zodpovědnost. Je nutné využít možnosti a příležitosti, které přinesl vznik takto velkého regionu jako celku, kdy je možné mnohem lépe sledovat a využívat kapacity zařízení dříve v sousedních krajích, účelněji zohlednit přirozenou spádovost a pohyb našich pojištěnců za zdravotní péčí než původně pouze z pohledu jednoho kraje.

Po sloučení tří krajských poboček vám osobně asi práce neubylo…

Musel jsem udělat změny ve svém organizování a plánování času. Pravidelným působením na pracovištích ve Zlíně a Olomouci se snažím být osobně k dispozici jak pro možnost přímého jednání s našimi smluvními partnery či pojištěnci, tak v neposlední řadě také k řešení potřeb a požadavků našich zaměstnanců. Věřím, že to se svým týmem spolupracovníků zvládnu.

Autor: Břetislav Lapisz

11.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení