Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstek hejtmana: Poskytovatele sociálních služeb budeme důkladněji kontrolovat

Peníze na sociální služby od ledna 2015 rozděluje kraj (dosud to bylo ministerstvo práce a sociálních věcí pozn. red.). Kraj má také povinnost určovat síť sociálních služeb podle zjištěných potřeb obyvatel. Náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Svatomír Recman novelizaci vítá.

10.1.2015
SDÍLEJ:

Svatomír Recman. Foto: Archiv Deníku

„Kraj je ve spolupráci s obcemi jistě blíže potřebám občanů než stát. Budeme tak schopni lépe směřovat finanční prostředky," říká v rozhovoru pro Deník.

Jak se s tím krajský úřad konkrétně vypořádá?

Na základě žádosti bude poskytnuta kraji ze státního rozpočtu dotace k financování běžných výdajů souvisejících s poskytováním sociálních služeb. To je zásadní změna vyplývající z poslední novely zákona o sociálních službách. Co se nemění, je to, že finanční prostředky bude i nadále poskytovat stát ze státního rozpočtu. O poskytnutí finančních prostředků na jednotlivé sociální služby v kraji v letošním roce a jejich výši bude rozhodovat zastupitelstvo kraje.

Kolik žádostí o dotaci kraj očekává?

Potřeby sítě sociálních služeb stejně jako požadavky poskytovatelů každoročně o stovky milionů korun převyšují rozpočtové možnosti; tento stav se ani po přechodu na kraje zásadním způsobem nezmění. Letos očekáváme více než dvě stě žádostí o dotaci za více než 1,2 miliardy korun. Mezi přibližně sedm set provozovatelů registrovaných sociálních služeb plánujeme přerozdělit téměř jednu miliardu korun. Vzhledem k uvedeným číslům si lze dobře představit, o jak náročný proces od vyhlášení dotačního programu přes poskytnutí dotací až po jejich vyúčtování se jedná.

Jaké plusy a minusy v nově nastaveném režimu vidíte?

Jedná se nepochybně o správný krok. Protože kraj je ve spolupráci s obcemi jistě blíže potřebám občanů než stát. Znají území a potřebnost jednotlivých sociálních služeb v kraji. Jsou tak schopni lépe směřovat finanční prostředky. Jako určité ohrožení vnímáme přetrvávající silnou závislost na státním rozpočtu, kdy jakékoliv krácení státních prostředků, jež kraj sám o sobě nemůže ovlivnit, může mít přímý dopad na poskytovatele sociálních služeb.

Dotkne se novelizace finančně některých organizací či sociálních zařízení?

V letošním roce by nemělo dojít k poklesu objemu prostředků, které jsou vyčleněny ve státním rozpočtu k financování sociálních služeb. Nepředpokládáme proto, že ve financování sociálních služeb dojde k výrazné nestabilitě nebo rušení či utlumení služeb. Současně však chceme zdůraznit, že přiblížení příjemců dotací poskytovateli jistě povede k důkladnější kontrole efektivity a účelovosti poskytnutých prostředků, a to může vést do budoucna k neposkytnutí dotace, a tím k utlumení či ukončení poskytování sociální služby.

Budou se letos otevírat, nebo naopak rušit některá sociální zařízení nebo organizace?

V souvislosti s přechodem financování sociálních služeb na krajské samosprávy, nepředpokládáme uzavření ani otevření žádné sociální služby poskytované příspěvkovými organizacemi zřízenými krajem. Moravskoslezský kraj plánuje dokončení více než deseti investičních projektů spolufinancovaných z Regionálního či Integrovaného operačního programu, které povede k poskytování nových sociálních služeb anebo ke zkvalitnění stávajících sociálních služeb v objemu necelých tři sta milionů korun.

Autor: Tereza Pintérová

10.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení