Letošní ocenění Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců putuje do Janovic u Rýmařova k farmáři Janu Hořákovi. Ten si svou cenu převezme na dni otevřených dveří, který se bude pořádat na jeho ekofarmě v sobotu 1. září.

Zemědělská farma Jana Hořáka vznikla v roce 1993. „To, že jsme v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, mě přimělo k ekologickému zemědělství, hospodařím ekologicky od roku 1996,“ řekl Jan Hořák. Na farmě chovají čtyři plemena skotu na maso a na plemenný chov.

„Ekologické zemědělství je především o šetrném hospodaření v krajině a o přístupu k systému hospodaření,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Farma musí fungovat podle daných pravidel, ekologické zemědělství a z něj pocházející biopotraviny nejsou pouze marketingová nálepka, ale mají svá zákonem daná pravidla. S tím se mohou zájemci seznámit na chystaném dni otevřených dveří na janovické farmě.

Brány ekofarmy Jana Hořáka se otevřou v 10 hodin dopoledne, akce potrvá do 17 hodin.

„Pro návštěvníky toho máme hodně připraveného. Užijí si jak jednotlivci, tak rodiny s dětmi. Ať už se jedná o prohlídky farmy, komentované vyjížďky po pastvinách, vyjížďky na koních, představení zemědělských strojů, skákací hrad nebo zlatý hřeb předání ocenění pro Nejlepšího sedláka Svazu PRO-BIO. Chybět nebude pivo z místního pivovaru a samozřejmě občerstvení z biomasa, na jehož produkci se farma specializuje,“ doplnila Urbánková.

K tomu všemu bude po celý den hrát skupina Kelt Grass Band s předvede se mistr v ovládání biče Ladislav Šín.

„Mým snem je, aby tady od nás nic neodcházelo přes překupníky. Maso prodáváme zde na farmě nebo v pojízdných prodejnách na farmářských trzích v Opavě, Olomouci, Bruntále, Štenberku, Rýmařově i Ostravě,“ podotkl Jan Hořák s tím, že se snaží, aby i kvalitní biomaso bylo cenově dostupné pro každého. „Třeba do dětského domova v Janovicích ho dodáváme většinou sponzorsky,“ dodal. Co ho trápí je, že hovězí maso už není běžně v jídelníčku a dnešní hospodyňky ho neumí uvařit.

„Jednáme o povinné kvótě odebírat biopotraviny do veřejných stravovacích služeb,“ prozradila Kateřina Urbánková práci na podpoře ekologických zemědělců. Svaz ekologických zemědělců sdružuje šest set členů z asi čtyř a půl tisíce zemědělců v republice.