Nemocnice ve Frýdku-Místku o tom hovoří jako „o změně struktury a modernizaci“. Upozorňuje, že se rodiče musí připravovat na novinky, tedy na cestování s dětmi v horečkách či s průjmy do jiných měst. „Oddělení v novém uspořádání nefunguje v režimu akutní péče. Lidé, kteří ji budou pro dítě potřebovat, mohou o víkendech využívat v době od osmi do osmnácti hodin lékařskou pohotovostní službu v areálu naší nemocnice, Nicméně v průběhu týdne se budou muset obracet na lékařskou pohotovostní službu v okolních zdravotnických zařízeních,“ uvádí primář Miroslav Kobsa.

Výstavba dálničního obchvatu, 24. února 2022 ve Frýdku-Místku.
Čeká řidiče v Beskydech dopravní peklo? Nejvíce se řeší obchvat Frýdku-Místku

Podle dostupných informací je za tím nejen vedením této krajské příspěvkové organizace avizovaná „transformace na jednotku pro dětské pacienty vyžadující potřebu efektivní péče“. Ale i výpovědi sedmi lékařů! Ředitel nemocnice Tomáš Stejskal ve vyjádření pro magistrát odmítá manažerské selhání, vysvětluje to nedostatkem dětských specialistů. Což je prý problém celého kraje i republiky a ve Frýdku-Místku na to jako první takovým způsobem doplácejí…

Akutní dětské oddělení dočasně uzavřeno, novinkou platící od dubna žije nejen nemocnice. Frýdek-Místek, 31. března 2022.Akutní dětské oddělení dočasně uzavřeno, novinkou platící od dubna žije nejen nemocnice. Frýdek-Místek, 31. března 2022.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Blbé, hodně blbé!“ nechává se slyšet maminka s předškolákem u brány zdejší nemocnice. Kde je kromě upozornění na koronavirus a péči o ukrajinské uprchlíky nejčastějším oznámením následující: Akutní dětské oddělení dočasně uzavřeno! Jiná maminka s dcerou školačkou vzpomíná na špatnou zkušenost na této pohotovosti (tři marné pokusy píchnout injekci) a konstatuje, že jiná možnost, než v případě potíží jet nejraději do krajského města – Ostravy – není.

Primátor Frýdku-Místku: strašná představa

„Nedovedu si představit, že od 1. dubna rodiče s dítětem, které má horečku, anebo ho bolí bříško, musí pro zajištění základní péče do Nového Jičína, Třince, Ostravy. Tak strašná představa, že nesnese ani srovnání s nepovedeným aprílem,“ konstatuje Petr Korč.

Notně naštvaný, že mu coby primátorovi šestnáctého největšího českého nedává nikdo z kompetentních o tak zásadních změnách dopředu vědět. O omezení dostupnosti akutní péče o děti ve Frýdku-Místku se dozvídá ze sociálních sítí; považuje to za šokující, nepřípustné, neobhajitelné. Potvrzuje i dlouhodobý odliv pediatrů z nemocnice.

Společnost GRAVIS Industry dnes ve Frýdku-Místku zahájila instalaci parkovacího systému Car Tower. Takto bude vypadat.
Ve Frýdku začala stavba první parkovací věže v kraji. Ušetří místo pro 16 aut

„Mimořádná událost, zásadně to ovlivní péči o děti. Frýdek-Místek má prvenství v rámci Česka, poprvé se uzavírá dětské oddělení v takto velkém městě, rozlehlá oblast bude bez zajištění nemocniční péče o dětské pacienty. Rozpadá se i činnost odborných dětských ambulancí v nemocnici,“ tvrdí lékařka Ivana Röschlová pamatující zakládání zdejší dětské kliniky a stojící osmnáct roků v jejím čele. Teď mluví o „devastaci oddělení po personální i provozní stránce“.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Martin Gebauer, k jehož pozici patří i oblast zdravotnictví míní, že přerušení akutní péče je dočasné: „Toto omezení by se mělo týkat v podstatě dubnového a květnového provozu.“ Po stránce chirurgické, ortopedické, ORL či oční bude ve frýdeckomístecké nemocnici normálně postaráno. „V případě, že se tam dostane holčička, která se poraní na kole, tak ji pomohou kdykoliv a kdekoliv čtyřiadvacet hodin v týdnu,“ vzkazuje Gebauer. I on vidí „systémový problém“, neboli nedostatek lékařů.

Půjčovna kol ČD Bike, Frýdek-Místek, 31. března 2022.
Půjčit si kolo a jezdit po Frýdku-Místku, takovou službu nabízí vlakové nádraží

Pediatři v regionu se víceméně na možný příliv malých pacientů z Frýdeckomístecka chystají. „Jsme schopni operativně reagovat. Je to záležitost vyžadující spolupráci všech subjektů odpovědných za péči o děti v rámci celého kraje, “ poznamenává Petra Petlachová z Fakultní nemocnice Ostrava.

„Jsme jak po stránce lékařské, tak ošetřovatelské připraveni,“ připojuje se Irena Sikorová Nožková za Nemocnici Třinec. Podle aktuálních kapacitních možností tu nabízí nejen hospitalizaci dětí, ale i jejich ošetření a sledování odbornými ambulancemi, jejichž služby nebudou ve Frýdku-Místku dostupné.