Co se stalo? Ve zdejším rodinném domě unikl oxid uhelnatý a na místě zasahovali hasiči ze stanice Kopřivnice . „I přes to, že bylo ještě před jejich příjezdem zahájeno větrání, naměřili jsme po příjezdu 30 ppm tohoto nebezpečného plynu. Zdravotníci odvezli do nemocnice jednu osobu, další tři zkontrolovali na místě,“ uvedl moravskoslezský hasič Jakub Kozák.

Takové štěstí neměli lidé v Opavě. „Patnáct minut před jedenáctou hodinou dopolední zavolali na bezplatnou linku číslo 156 občané jednoho z činžovních domů na ulici Polní v Opavě, že na klepání na dveře jednoho z bytů v prvním nadzemním podlaží nikdo neotevírá,“ uvedl René z Černohorský z moravskoslezské policie s tím, že obyvatelé domu neskrývaly obavy o životy a zdraví svých sousedů.

Nové dětské hřiště v OC Forum Nová Karolina, 11. února 2022 v Ostravě.
OBRAZEM: Divočina v Nové Karolině. V Ostravě vzniká unikátní dětská herna

Na místo ihned vyrazila hlídka opavských strážníků, která přivolala výjezdové vozidlo hasičského záchranného sboru. Po násilném otevření bytu byly v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby. Ani přivolaní záchranáři jim již nedokázali pomoci.

Hasiči naměřili vysokou hodnotu oxidu uhelnatého ve všech obytných prostorách. Byt odvětrali a v koupelně zjistili, že kotel – karma vykazuje svou světelnou signalizací technickou závadu.

Vyšetřování si převzali kriminalisté. Černohorský uvedl, že mrtvými jsou muž (ročník 1965), žena (ročník 1976) a nezletilá dívka (ročník 2012).

Nehoda vozidla zn. Porsche ve večerních hodinách na ulici Plzeňská, vedle tramvajové zastávky Dolní směr Ferona. 12. března 2021 v Ostravě.
Nehoda porsche v Ostravě: Řidič luxusního vozu čelí velkým problémům

„Opavští policisté, kriminalisté a příslušníci hasičského záchranného sboru v této chvíli nadále provádějí intenzivní prošetřování a prověřování, jak k celé tragické události došlo. Bude se zjišťovat technický stav kotle – karmy, její pravidelné revize a další nutné okolnosti. U zemřelých osob byly nařízeny zdravotní pitvy,“ dodal Černohorský.

Vysoká koncentrace

Podle hasičů byla koncentrace oxidu uhelnatého vysoká. „Hasiči svými detekčními přístroji uvnitř naměřili 288 ppm oxidu uhelnatého. Podle průzkumu hasičů nebyl uvnitř bytu nainstalován detektor oxidu uhelnatého,“ uvedl Jakub kozák z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Jak dodal, otravy oxidem uhelnatým z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. „Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun,“ doplnil Kozák.

V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Strašná tragédie

Lidé z domu i okolí jsou otřeseni. Nikomu do řečí nebylo. „Nechci se o tom bavit. Je to smutné. Tvořili rodinu,“ prohlásil muž ze vchodu, kde se neštěstí stalo.

Záchranné práce sledovala ze sousedního domu žena, která Deníku pohnutým hlasem vše popsala. „Zpočátku jsme nikdo netušili, co se děje. Přijelo policejní auto, možná to byli strážníci. Vzápětí přijeli hasiči, pak další policejní vůz a sanitky. Bylo jich několik, ale nevím přesně kolik. Byla tady spousta lidí. Pak postupně vycházeli z domu. Nakonec jsem viděla, jak vynášeli těla. Později jsme se dozvěděli, že šlo o otravu oxidem uhelnatým. Je to strašná tragédie,“ řekla žena.

100. narozeniny oslavil Zdislav Chalupa z Ostravy-Michálkovic. Jedním z dárků byla i návštěva skanzenu na Dole Anselm na Landeku v Petřkovicích, kde kdysi fáral jako horník v rubání a důlní dopravě.
Horník z Ostravy šokuje: v 71 letech se stal otcem, ve 100 letech opět sfáral

Další muž procházející kolem domu jen smutně pokrčil rameny. „Každým rokem někdo na otravu oxidem uhelnatým zemře, ale tohle je nesmírná tragédie," prohlásil.

I Příbor

Podobný případ zaznamenali hasiči i v sobotu večer také v Příboře na Novojičínsku. Zasahovali u úniku oxidu uhelnatého v rodinném domě. Na místě zasahovali ze stanice Kopřivnice. „I přes to, že bylo ještě před jejich příjezdem zahájeno větrání, naměřili 30 ppm tohoto nebezpečného plynu. Zdravotníci odvezli do nemocnice jednu osobu, další tři zkontrolovali na místě,“ uvedl moravskoslezský hasič Jakub Kozák.

Hlásiče oxidu uhelnatého (CO) chrání všechny živé organizmy před smrtícím plynem. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat u špatně spalujících zařízení jako například bojlery, kotle, krby a další zařízení spalující dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti CO se doporučuje jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám.