Tři stanice jsou umístěny u půjčoven elektrokol sítě Beskolo u Wellness hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, Horského hotelu Sepetná a ve Ski areálu Bílá. Dalších sedm stanic je k dispozici na frekventovaných výletních místech, většinou u známých restaurací či horských chat. Rozmísťování stanic bylo ukončeno v minulých dnech. Síť pokrývá oblast Beskyd na území Moravskoslezského i Zlínského kraje.

„Baterie elektrokola sice obvykle vydrží více než sto kilometrů, když jí ale přece jen dojde energie, může cyklista díky dobíjecím stanicím tento problém jednoduše vyřešit. Inspirovali jsme se v Rakouských Alpách, kde tato služba již standardně funguje. Zároveň tak chceme podpořit nově vznikající půjčovny a oblibu elektrokol, která mohou zvláště v členité krajině Beskyd přiblížit horskou cyklistiku i méně zdatným výletníkům," uvedl Petr Madeja, jednatel ostravské společnosti Madeja sport, která se jako autorizovaný prodejce rakouských elektrokol KTM podílí na vzniku beskydských půjčoven a síť nabíjecích stanic vybudovala.

SLUŽBA JE ZDARMA

Využití stanic je díky vstřícnosti provozovatelů vybraných míst pro cyklisty bezplatné. Elektrokola s pohonem Bosch je možné dobít pouhým připojením připraveného kabelu. Majitelé ostatních typů s sebou musejí mít vlastní nabíječku, kterou mohou zapojit do připravené zásuvky na 230 V.

Elektrokola jsou hitem posledních let. Jde o jízdní kola, která jsou na rozdíl od těch klasických doplněna o elektromotor, a usnadňují tak jízdu díky pomocnému elektrickému pohonu. Elektromotor se sám iniciuje při šlapání a násobí jeho sílu, což je výhoda zvláště při jízdě do kopce. I po vybití baterie je kolo provozuschopné, nepřináší ale výhodu snadnějšího šlapání.

HLAVNĚ PRO MÉNĚ ZDATNÉ

Provozovatelé půjčoven mají s elektrokoly dobré zkušenosti. Jejich popularita neustále roste. Podle Tomáše Blably, ředitele Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích, u jehož hotelu Horal je jedna z půjčoven a nabíjecích stanic, vyhledávají elektrokola zejména méně zdatní cyklisté, senioři nebo lidé v rekonvalescenci po nemoci či úraze.

ŘEŠENÍ PRO SENIORY I LIDI PO ÚRAZE

„Zajímavé je, že stále častěji si je u nás půjčují také páry, v nichž je jeden aktivní sportovec a ten druhý se zdráhá jezdit na společné výlety, protože nechce být svým pomalejším tempem na obtíž. Elektrokolo tento problém ideálně řeší a páry si zážitek ze společného výletu nemohou vynachválit," doplnil Tomáš Blabla.

Seznam nabíjecích stanic na elektrokola v Beskydech

Půjčovny elektrokol Beskolo s nabíjecí stanicí:* Wellness hotel Horal, Resort Valachy Velké Karlovice
* Horský hotel Sepetná, Ostravice
* Ski areál Bílá SUN Outdoor

Samostatné nabíjecí stanice:
* Bezručova chata, Lysá hora
* Penzion U Pacošů, Malenovice
* Restaurace U Pařezu, Čeladná
* Beskydský pivovárek, Ostravice
* Horský hotel Čarták, Soláň
* Hotel Tanečnica, Pustevny
* Masarykova chata, Bílá hřeben

Leoš FILIPI