VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O smolaři Foxíkovi a jiné zvířeně aneb Na návštěvě v ostravském útulku

/REPORTÁŽ DENÍKU/ Jak to chodí v útulku? To zjišťovala naše redaktorka společně s fotografem v rámci nového seriálu Deníku Na vlastní kůži v Městském útulku pro nalezené psy v Ostravě-Třebovicích. Hned na úvod, jak sama říká, je pracovníci navlékli jako maškary: do bílých jednorázových hygienických overalů velikosti XL. Veterinář Roman Zedek, který přijíždí na pravidelnou vizitu, jim se smíchem sdělil, že připomínají Teletubbies. Ale když se to musí…

14.2.2016
SDÍLEJ:

Na návštěvě v ostravském útulku. Viky, ač se nezdá, umí rozštěkat půl útulku. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Pracovníci útulku, kteří chodí do práce na sedmou, už mají za sebou venčení, úklid a dezinfekci kotců a u některých pejsků i krmení například odrůstající štěňata jedí víckrát denně.

V prádelně, s níž sousedí přípravna krmení, už hučí velké pračky je třeba vyprat deky a pelíšky. Pak je čas věnovat se individuálně pejskům, kteří mají nějaký problém.

Viki uklidňuje ošetřovatel Rudolf Dobrozemský.„Přicházejí k nám v různém stavu někteří se bojí lidí, zvuků, jiní ostatních psů… Je třeba je socializovat (přivykat na běžné životní situace lidi a tělesný kontakt s nimi, jiné psy, místo a chování ve smečce, zvuky v domácnosti, ruchy venku apod. pozn. red.)," vysvětluje vedoucí útulku Martina Prusová.

Pracuje tu už sedmnáct let začínala jako manuální pracovnice, loni na podzim vyhrála výběrové řízení na vedoucí útulku.

Ve středu zde bylo 68 psů (kapacita je 149 míst). Část z nich je ještě v izolaci když jsou do Třebovic přivezeni, stráví tam tři týdny. Za tu dobu jsou odblešeni, odčerveni, čipováni a očkováni.

Devítiměsíční Sazička dostává čip.Pokud by ale o psíka, který je zdravotně v pořádku, někdo projevil zájem, může být novému pánovi předán už po týdnu od prvního očkování. Ozve-li se původní majitel a prokáže se očkovacím průkazem psa, společnými fotografiemi či jiným dokladem, může si ho odvést kdykoliv.

Do týdne

V průměru si zaběhlé psy jejich majitelé vyzvedávají do týdne.

„Lidé už vědí, že když se pes ztratí, mají volat nám. Pejska mohou hledat i prostřednictvím stránky www.utulekostrava.cz," uvádí Martina Prusová a dodává, že na útulkovém facebooku bývají zveřejněny převážně informace o nových přírůstcích a psících, kteří odejdou do nového domova.

Spolu s veterinární techničkou Evou Tomečkovou si pochvalují, jak moc jim pomohlo v hledání majitelů a jak zkrátilo čekání hafanů na pány povinné čipování.

Nezřídka se prý stane, že odchycené zvíře ani nemusí přivážet do útulku má-li pes čip (a majitel jeho číslo zapsal v registru čipů, který vedou jednotlivé obvodní úřady, nebo jiném registru a uvedl své telefonní číslo), mohou ho předat majiteli rovnou na místě odchytu. Obvykle to totiž od místa bydliště nebývá daleko…

Další, prosím!

Od 1. ledna v útulku v pondělí, ve středu a v pátek ordinuje veterinář Roman Zedek. Také dnes na něho čekají pečlivě nachystané „karty" zdejších pacientů. S paní Evou to berou pěkně popořadě: čipování, očkování, kontroly a na závěr těžší případy.

Kofi je rozkošné kakaové tříměsíční štěně. Odchytili ho v neděli, je ještě trochu vystrašený. Dostává čip.

Sazička je černá devítiměsíční křížená fenečka. Se všemi, včetně mě, se nadšeně a divoce pomazlí. Jak je rozjívená, ani nepostřehne, kdy jí zvěrolékař vpíchne pod kůži na krku čip.

Pejsek, který ji na vyšetřovacím stole vystřídá, byl odchycený v pondělí v Komenského sadech v centru města, ještě ani nemá jméno. S nadsázkou navrhuji, že by se mohl jmenovat po fotografovi, Lukášek. Je trochu podrážděný (pes, ne fotograf), a tak před „vstupní prohlídkou" dostává náhubek. Naočkován, načipován.

Další klient zdejší ordinace je také nový, má čip, podle kterého už pána našli, ten si má čtyřnožce přijít každou chvíli vyzvednout.

Boa má operovanou stehenní kost.

Černá asi roční křížená fenečka jménem Boa nedávno podstoupila poměrně náročnou operaci zadní levé nohy měla zlomenou stehenní kost. Veterinář spokojeně konstatuje, že se vše hojí dobře. Nepříjemný úraz bude připomínat uvnitř těla drát fixující kost a navenek asi pěticentimetrová jizva u kyčle.

Ejmy je bladhound, anglický barvář, čistokrevný pes výjimečného zbarvení je černá s pálením. Léčí jí problém způsobený odchlíplými očními víčky.

Ejmy, ukaž očička!

Přicházejí těžší případy z izolace (kromě právě odchycených tam pobývají i nemocní pejsci). Veterinární technička Eva Tomečková zvěrolékaře před „uvedením" čtyřnohého pacienta vždy informuje, jak mu aktuálně je.

Wolfi je sotva odrostlé štěně, světlá středně velká fenka. Je neuvěřitelně zvědavá, rozhlíží se, očichává a zkoumá všechno kolem. V minulých dnech dostávala antibiotika na průjem. Teplotu už nemá, žere. I moč je v pořádku.

Jak se ulít

Viki, menší křížená fenka, má ještě průjem, ale už žere. Dostane injekci, což provází tak hlasitým nářkem, že rozštěká půl izolace.

Tobík má průjem a zvrací, teploměr prozrazuje, že má horečku. Dostává antibiotika.

Radunka je veselá, je v pohodě, ale podle ošetřovatele Rudolfa Dobrozemského nežere. Teplotu nemá. Dostávají misku a odcházejí ven, aby pořídili vzorek moči.

Poslednímu pacientovi je viditelně zle oči drobné světlé fenečky Naomi mluví za všechna vyšetření. Veterinář ji ohleduplně prohlédne, pak nachystá „koktejl" léků, které Naomi dostává přes kanylu zavedenou v pravé přední pacce. Následuje infuze.

Na návštěvě v ostravském útulku.

Kromě běžných ordinačních hodin v útulku má Roman Zedek nepřetržitou pohotovost pro akutní případy. Volali ho například v úterý.

„Byl jsem v angličtině, lektorka se mě zrovna chystala zkoušet," vypráví, jak se rád ulil.

Kdyby bylo hezky (ale ve středu v Třebovicích střídavě pršelo a padal sníh), šli by teď ošetřovatelé se psy ven na malé oplocené útulkové cvičiště, kde mohou běhat na volno, nebo na procházku na vodítku po areálu. Také by přichystali na procházku pejsky, pro které si v pondělí, ve středu a v sobotu od 12 do 16 hodin mohou docházet zájemci o venčení.

Jenže vinou chřipkových onemocnění (mezi lidmi a zaměstnanci útulku) a kvůli vyššímu výskytu katarů dýchacích cest i u neútulkových pacientů zakázal veterinář veřejné venčení. Pro jistotu.

„Je třeba být opatrný, v útulku se všechny infekce nebezpečně rychle šíří a pro jedince, kteří nejsou ve stoprocentní kondici, by mohly být i fatální," upřesňuje Martina Prusová.

V útulku je kromě vedoucí zaměstnáno deset ošetřovatelů, dva veterinární technici (ti se starají o pohodu psů, sledují jejich zdravotní stav, koupou je a stříhají drápky i srst, hlídají termíny očkování, odčervení, odblešení apod.), pět pracovníků odchytu a referentka, která má „pod palcem" veškerou dokumentaci a administrativu kolem pejsků. Nové přijímají víceméně denně jednoho, ale třeba i pět.

Nejstarší obyvatel útulku Foxík.Ve středu sem telefonovalo šest lidí, že by jim přivezli psa. „Jsou to třeba lidé, kteří se z nějakého důvodu o něj nemohou dočasně nebo i trvale postarat, potomci starých lidí, kteří například odcházejí do ústavů, kde zvíře mít nemohou, nebo pozůstalí. My je, bohužel, musíme odmítat jsme útulek pro nalezené psy," vysvětluje Martina Prusová.

Smolař Foxík

Loni v útulku přijali 489 pej-sků, majitelům jich bylo vydáno 193, opatrovníci si odvedli 329 chovanců. Nejdéle od roku 2012 zde pobývá kříženec foxteriéra Foxík. Je to smolař. Nedávno si ho zájemci vyzvedli, ale druhý den ho vrátili. Ve středu odpoledne odešel k dalšímu pánovi a ve čtvrtek dopoledne ho opět přivedl zpátky: Foxík prý není vhodný do bytu, nudí se tam a jen stojí u dveří. Dalším rekordmanem je Rocky svému pánovi už utekl a v útulku dočasně skončil čtrnáctkrát.

Než denní směna skončí, je třeba roznést hafíkům krmení granule, některým speciální granule, konzervy, za které jsou všem dárcům velice vděční, posbírat a umýt vyjezené misky, znovu uklidit v kotcích, doplnit vodu, potěšit pamlsky, zkontrolovat pejsky v izolaci. V sedm hodin večer přebírá službu odchytář. Bude mít útulek „na povel" až do sedmi, kdy nastoupí čtvrteční denní směna.

Více působivých a dojemných snímků fotografa Deníku Lukáše Kaboně naleznete v přiložené fotogalerii.

Autor: Jana Janošcová

14.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení