S uvolňováním dalších opatření proti koronaviru skončil stav označovaný ozbrojenou veřejností i jako „usazování pavouků v hlavních“. Nastal čas jejich pomyslného vymetání, ovšemže na palpostech. 

„Musel jsem vyvětrat dlouhou dvaadvacítku, sportovní devítku a kompakta ve stejné ráži na obranu,“ konstatoval Tomáš, pětačtyřicetiletý držitel zbrojního průkazu z ostravských Výškovic. Hned první den provozu Střelnice Petřvald tady „vybouchal“ okolo stovky nábojů .22 LR a 9 mm Luger.

Stejně jako ostatní tuzemští střelci měl od března smůlu. Opatření proti čínské nákaze mu znemožnilo věnovat se svému koníčku… a zůstávat i v potřebné kondici, jež bez tréninku postupně ochabuje! „Nejdříve mohli střílet členové klubů, pak i jejich rodinní příslušníci a až nakonec veřejnost,“ vysvětloval.

S oživením provozu střelnice v areálu někdejší petřvaldské šachty Hedvika (Fučík 2) přišlo pro Tomáše i určité překvapení v podobě předváděcí akce slavné německé zbrojovky Walther. „Sice žádné pistolky á la agent 007 James Bond, ale zato spoustu moderních zbraní s vychytávkami,“ poznamenal. 

Tomáš se Zbyňkem, Lukášem a Milanem velmi obdivovali pušky z waltherovského koncernu – modely AR-15 Hämmerli TAC R1 22 s kolimátorovými zaměřovači Holosun. Jednu sportovně barevnou a druhou „takticky“ zelenou. „Malorážky, ale vypadají jako standardní zbraně americké armády,“ popisovali.

Marcel coby provozovatel střelnice poznamenal, že čínská nákaza se podepsala na jejích aktivitách. „Samozřejmě jsme měli zavřeno, nebyly předváděčky, soutěže a výuka zájemců o získání zbrojních průkazů. Měl jsem připraveno dvacet třicet lidí a kdo ví, kdy půjdou ke zkouškám na zbrojáky,“ prohlásil.

Mezi ztráty Marcel zahrnul i minimálně padesát odvolaných akcí s jeho laserovou (mezi dětmi moc oblíbenou) střelnicí. Mimo jiné šlo o branný den v Michálkovicích plánovaný na květen. Naopak nově zmínil střeleckou obrannou soutěž „Drill“ o tomto víkendu či další z veřejných akcí chystanou na konec června. „Cairo z Frenštátu pod Radhoštěm dodá i odstřelovačky,“ řekl.

Jako vůbec první po nouzovém stavu se objevovali na palpostech v Petřvaldě strážníci ze Šenova. „Obnovili jsme výcvik, jenž máme vícekrát do roka. Původní termín kvůli koronaviru totiž padl i nám,“ uvedl jejich velitel Martin. Městští policisté se na střelbách střídali dva dny a vypotřebovali stovky nábojů.