Pořádali ji experti z Českého svazu ochránců přírody Carphatia, což je organizace zabývající se mimo jiné mapováním výskytu velkých šelem i dalších živočišných druhů v oblasti Beskyd.

„Jsem houbař a za chvíli začne sezona. Pravidelně jezdím do Beskyd, takže mě samozřejmě zajímá, jestli mi něco nehrozí,“ řekl Jiří Pokorný, jeden z návštěvníků.

Podle odborníků mohou být nejen houbaři v klidu.

„Lidé někdy zbytečně panikaří. Medvěd je velice plachý a uteče,“ prohlásil Roman Lazar z Carphatie. Podle něj se v současné době vyskytuje v Beskydech pouze jeden medvěd, který po nedávném odchytu dostal telemetrický obojek. Odborníci tak vědí, kde se právě nachází. „Nyní se pohybuje u Javorníků,“ uvedl Lazar.

Testy DNA potvrdily, že jde o medvědici, jež před časem na Vsetínsku napáchala škody. „Tam se opravdu chovala divně, ale teď jde pryč od lidských obydlí a směřuje do hlubších lesů, což je standardní chování,“ řekl Lazar. Jak dodal, informace o výskytu dalších medvědů v Beskydech nejsou v tuto chvíli potvrzeny.

NEPANIKAŘIT

A co dělat, když už člověk přece jen na medvěda narazí? „Určitě nefotit a nenatáčet. Důležité je vyhnout se očnímu kontaktu a neutíkat. Sklopit hlavu, případně vzít batoh a dát jej nad sebe, aby člověk vypadal větší a mohutnější. A klidně couvat,“ doporučil Lazar s tím, že nejhorší je zpanikařit, řvát a utíkat.

Vhodné je při procházce lesem občas udělat přiměřený hluk, který by měl případného medvěda vyplašit. Stačí důraznější našlápnutí na větev nebo ťuknutí holí do stromu. „V Tatrách na Slovensku lidé běžné chodí s rolničkami na batozích,“ dodal Lazar.

Z dalších šelem se po Beskydech pohybují rysi. Je však téměř nemožné je spatřit na vlastní oči. „To je jako výhra v loterii,“ řekl s úsměvem Lazar. Občas fotopasti v Beskydech zachytí i vlky. Žádná smečka tu ale nyní není. „Jen přecházejí z Polska a ze Slovenska,“ uzavřel Lazar.