„Chodím se očkovat dlouhé roky proti chřipce. Od té doby se mi chřipka vyhnula. Po této zkušenosti jsem se rozhodl, že absolvuji očkování proti Covid-19. Druhým důvodem je fakt, že jsem loni kvůli pandemii nemohl za rodinou do Řecka. Letos se tam chci určitě podívat, takže očkováním se vyhnu případné karanténě,“ uvedl čtyřnásobný dědeček a trojnásobný pradědeček Anthanasios Zimgopis. 

V krnovské nemocnici vzniklo očkovací centrum, kde už prošli vakcinací desítky seniorů hlavně z Krnovska, Bruntálska a Albrechticka. Dostali první ze dvou dávek vakcíny, která je ochrání proti Covid-19.

Senioři a zdravotníci přednostně

Očkovací centrum Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov je umístěno ve třetím patře dětského pavilonu. Jedná se o stejné prostory v budově za novou lékárnou, kde byli v uplynulých dnech očkováni také krnovští zdravotníci.

„Přes počáteční komplikaci, kdy na portálu ministerstva chybělo naše očkovací centrum, začíná vše fungovat, jak má. Rychlost očkování nyní bude záviset na dodávkách vakcín. Počítáme s tím, že jejich distribuce bude nabírat na obrátkách. Podle počtu dodaných vakcín budeme navyšovat také počty očkovacích termínů v našem centru,“ sdělil ředitel SZZ Krnov Ladislav Václavec.

Všichni senioři byli před očkováním poučeni o možných nežádoucích účincích a také dostávají informační leták, na kterém jsou uvedeny kontakty na vedoucí lékařku očkovacího týmu SZZ Krnov Marii Žaloudíkovou.

„Očkování seniorů probíhá zatím bez komplikací. Někteří k nám přichází sami, další s doprovodem. Zejména doprovod upozorňujeme, že je žádoucí, aby naočkovaný člověk setrval v čekárně alespoň po dobu 15 minut od aplikace vakcíny. Proto je třeba si na očkování vyhradit malinko více času,“ uvedla lékařka Marie Žaloudíková.

Výjezdní očkovací tým

SZZ Krnov má také výjezdní očkovací tým složený z lékaře, sestry a administrátorky. Tento tým se bude nejdříve zaměřovat na sociální zařízení pro seniory, kde hrozí vyšší riziko komunitního přenosu nákazy.

„O víkendu jsme očkovali personál a klienty Charitního domu Salvátor v Krnově. Další hromadné očkování nás čeká v zařízení SAGAPO Bruntál. Pokračovat chceme očkováním v domovech důchodců. Připravujeme postup, jak bude probíhat očkování imobilních seniorů a časem také všech imobilních pacientů v našem regionu,“ uzavřel ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec