Hned po řádění živlu se objevily první odhady škod, které hovořily o osmdesáti milionech korun. V médiích se objevila i částka až 100 milionů korun.
Odborníci ale míní, že unikátní historickou chatu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče lze postavit i levněji. Za 60 milionů. Upozorňují však na to, že i v tomto případě jde jen o odhad.
Podle Milana Gesiericha, technického náměstka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, pod jehož správu národní památka Libušín spadá, se cena, za kterou bude možné chatu znovu postavit, odhaduje jen velmi těžko. „Existuje na ni mnoho náhledů. Jedna věc je stavba samotná, další sgrafita, nábytek, nový protipožární systém. Bude to určitě šedesát milionů korun," myslí si Milan Gesierich.
Více podle něj napoví připravovaná projektová dokumentace, kde již budou detailně rozepsané jednotlivé prvky. „Nevím také, zda nebude nutné lépe ošetřit i sousední Maměnku. Mnoho nechybělo a také ji mohl poškodit požár," připomněl technický náměstek muzea.
Spáleniště
Libušín stál na beskydských Pustevnách dlouhých 115 let, než jej na počátku března zničil požár. V současné době už je spáleniště uklizené a oplocené. Odpad odklízela specializovaná firma. V chatě bylo po požáru místy až sedmdesát centimetrů popela. „V současné době pracujeme na průzkumu prvků, které se zachovaly, na jejich zaměření. Probíhá předprojektová příprava, která zabere dva měsíce," informoval Milan Gesierich.
Nad vyhořelou památkou navíc podle jeho slov do čtrnácti dnů vyroste provizorní zastřešení, které má torzo Libušína ochránit před povětrnostními vlivy. Na místě bude stát do příštího roku, než bude hotová nová projektová dokumentace.
Přemrštěné sumy
Poničenou stavbu prohledávali konzervátoři muzea ve snaze zachránit vše, co se dá.
„V levé části zůstal nábytek, ten jsme převezli do depozitáře ve Valašském muzeu v Rožnově a budeme jej repasovat. Jinak se zachovala jen část dřevěných prvků na stěnách,"
Také zkušený architekt Antonín Závada z Valašského Meziříčí si myslí, že první odhad 100 milionů korun i současných osmdesát jsou přemrštěné sumy.
„Uváděné částky jsou hodně přehnané. Padesát až šedesát milionů korun by mělo být až nad hlavu," odhadl Antonín Závada, který dílo Dušana Jurkoviče dlouhá léta studuje. Pracoval také na obnově chátrajícího Libušína před patnácti lety a vypracoval dokumentaci k Jurkovičově rozhledně, která dnes stojí v Rožnově pod Radhoštěm. Podílel se také v roce 2002 na obnově jiné významné památky vyhořelého kostela v Ostravě-Hrabové.