VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODISka slouží cestujícím jako peněženka i měsíčník

/TÉMA DENÍKU/ ODIS karta je jediným vzájemně uznávaným elektronickým platebním prostředkem u dopravců v rámci Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Kolik stojí? Kde platí?

31.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Bezkontaktní čipovou kartu lze využít jako nosič dlouhodobých časových jízdenek, jako elektronickou peněženku nebo také jako nosič dalších aplikací, mezi které nově patří například Karta ČD. Na ODISku si tak v praxi cestující mohou nahrát kupon měsíčníku, včetně průkazu, nebo si na ni nahrávat peníze, kterými se dá platit v městských a regionálních dopravních prostředcích.

Cílem je sjednotit a zjednodušit nakupování jízdenek, ať už těch dlouhodobých, nebo krátkodobých.

Kolik stojí?

Poplatek za vydání ODISky je 130 korun, její platnost je omezena maximálně na šest let a záruka je dva roky od vyrobení ODISky.

Kde platí?

ODISku lze využít již na zhruba osmdesáti procentech linek objednávaných veřejným sektorem v Moravskoslezském kraji s tím, že v blízké budoucnosti by měly být pokryty všechny linky. Vybrané druhy jízdného jsou s ODISkou levnější. Aktuálně se to týká ostravských tarifních zón číslo 1, 2, 3 a 4, jednotlivého jízdného v regionálních autobusech a ve vybraných městech při využití elektronické peněženky. Cestující může také v případě využívání ODISky ušetřit při přestupech. ODISku je možné také využít i ve vlacích Českých drah. Dopravci, kteří ještě zatím neumí číst kartu, kontrolují cestujícímu papírový doklad vydaný při nákupu kuponů na ODISce, cestující tak může využívat i dopravce v ODIS, kteří zatím kupón na kartu neprodají.

Kteří dopravci ODISku uznávají?

* Dopravní podnik Ostrava – uznává elektronický měsíčník a dále nabíjí elektronickou peněženku, kterou ve vozech DPO bude možno platit již v příštím roce. V současné době probíhá výběrové řízení na pořízení čteček do vozidel.
* Arriva Morava a TQM-holding – uznává elektronický měsíčník a elektronickou peněženku, kterou zároveň může cestující hradit jízdné ve vozech včetně linek MHD v Krnově, Bruntále, Třinci, Českém Těšíně a Studénce.
* České dráhy – uznávají elektronický měsíčník a dále kartu jako nosič aplikace Karta ČD pro zvýhodněné jízdenky v tarifu Českých drah.
* GW Train Regio – uznává elektronický měsíčník a dále nabíjí elektronickou peněženku.
* Ještě letos by měl být dalším dopravcem pracujícím s ODISkou Městský dopravní podnik Opava, kde bude moci být karta využita nejen jako nosič měsíčníku, ale také půjde nabíjet elektronickou peněženku, kterou zároveň může cestující hradit jízdné ve vozech.
* ČSAD Karviná a Osoblažská dopravní společnost – uznává měsíčník spolu s papírovým dokladem o nákupu pro kontrolu
* ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek-Místek – měsíčník uznává pouze na vybraných linkách v ODIS spolu s papírovým dokladem o nákupu pro kontrolu.

Kolik peněz se dá na kartu vložit?

Minimální vklad na elektronickou peněženku ODISky je sto korun, maximální hodnota peněz na kartě pak tři tisíce korun.

Proč je dále výhodné si ODISku pořídit? Kromě zvýhodněných cen se vyplatí kartu pořídit také proto, že:
- S ODISkou vydanou DPO může cestující nakupovat své kupony měsíčníku, nebo případně kupony pro své rodinné příslušníky odkudkoliv prostřednictvím e-shopu. Brzy bude tuto možnost mít i cestující s kartou vydanou dopravcem Arriva Morava.
- Cestující se nemusí starat o peníze. V případě využívání elektronické peněženky po jednorázovém vložení hotovosti na ODISku již dále hotovost cestující neřeší a využívá tu, vloženou na ODISce.
- Při ztrátě nebo krádeži cestující o dlouhodobou časovou jízdenku nebo výši elektronických peněz na elektronické peněžence ODISky nepřijde. Podmínkou je ale blokace karty.
- Jednotlivé jízdné mohou lidé hradit z elektronické peněženky ODISky také v autobusech dopravce Arriva Morava a TQM-holding na území jiných krajů.
- Na ODISce si mohou cestující aktivovat produkt Karta ČD pro zvýhodněné jízdné v tarifu Českých drah.

Slevové aplikace Českých drah na ODISce

Na čipovou kartu ODISka si mohou zákazníci nově nahrát vedle elektronických peněz a tarifních zón potřebných k cestování na linkách ODIS také Kartu ČD a následně některou ze slevových aplikací Českých drah.

„Jedná se o vůbec první případ, kdy jsou slevové aplikace Českých drah nahrány na jinou kartu než In Kartu Českých drah. S touto jedinou čipovou kartou mohou její držitelé využívat výhody nejen při cestování vlaky integrovanými v ODIS, ale i při cestování vlaky v celé železniční síti Českých drah na území České republiky," uvedl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

Nahrání Karty ČD a vybrané slevové aplikace na ODISku lze provést v některé z osobních pokladen Českých drah vybraných železničních stanic na území ODIS. Je nutno vyplnit papírovou žádost o In Kartu, která je k dispozici v pokladně nebo ji lze stáhnout z internetových stránek Českých drah.

Autor: Jakub Malchárek

31.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení