V minulých letech se v Opavě objevovala celá řada návrhů, jak s objekty naložit. Využívat ho chtěla policie či vojenská služba, vyrůst zde měla vysoká škola amerického typu Opava College, území mělo sloužit i k podnikatelským aktivitám. Realizace se ale nekonala. Už nějakou dobu pak město počítá s dalším nápadem na využití. Místo vojáků budou v domech v Opavě bydlet mladé rodiny a senioři.

V desítkách obchodů řetězce Kaufland po celé republice se platí za toaletu.
Někde ano, někde ne. Jak je na tom Opavsko? Kaufland v ČR zavádí placené toalety

Rudolfova dělostřelecká kasárna. Tak zněl původní název opavského vojenského objektu, dnes známého jako Dukelská kasárna. Fungovat začala v roce 1889, na výstavbě se architektonicky podílel městský stavební inženýr, zakladatel a ředitel Městského muzea v Opavě Hartel Moritz Norbert Konstantin. Po vzniku Československé republiky se kasárna přejmenovala na Masarykova a když skončily boje druhé světové války, obsadila areál Rudá armáda. V létě 1945 ji pak vystřídala ta československá. V období po únoru 1948 pak na řadu přišla další a konečná změna názvu a kasárna dostala jméno Dukelská.

Sídlo zde mělo několik různorodých armádních útvarů, třeba 5. geodetický odřad. Po četných reorganizacích armády byly v Opavě rozmisťovány jednotky týlového charakteru jako dělostřelecká základna nebo silniční prapor. Velké zásluhy měli vojáci při odstraňování následků a škod způsobených katastrofálními povodněmi v roce 1997 a 2002. Jak už bylo řečeno, tak poslední vojáci základní služby zde skončili v roce 2004, útvar zanikl o rok později. V roce 2007 přenechala armáda takřka celý areál kasáren městu, to je jeho oficiálním vlastníkem od roku 2008.

Osvětová akce hasičů na Stříbrném jezeře v Opavě. 25. července 2023.
Hasiči z Opavy vyjížděli na Stříbrné jezero. Připomněli první pomoc u vody

Prostřední část kasáren se městu podařilo v roce 2020 prodat developerovi, který zde staví nové bytové domy. Městu nadále patří vrchní a spodní centrální část kasáren s náměstíčkem a historickými budovami, které však nejsou památkově chráněné. Město tuto část v uplynulých letech využívalo jen velmi omezeně k uskladnění majetku, konala se zde i příprava a cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Teď ale vše zeje prázdnotou. „O objekty se staráme, aby zbytečně nechátraly, i když momentálně využití nemají. Jsou prázdné, stav je přiměřený tomu, že se z nich vystěhovala armáda. Rozhodně ale nejsou v havarijním stavu a nehrozí jejich destrukce,“ řekl Deníku vedoucí odboru majetku města Pavel Vltavský.

Kamion z Turecka vezl čtrnáct migrantů. Na Opavsku je zadržela policie

VIDEO: Fotbal v Kravařích slavil stovku, k vidění dva velké zápasy

Se dvěma promile přijel na benzinku u výpadovky na Opavu. Zaparkoval u strážníků

Opavská radnice tu chce startovací byty

Plán radnice zůstává nezměněn – mají zde být startovací byty. „Naším přáním je vytvořit zde jakousi komunitu obyvatel a vytvořit jí podmínky ke společenskému a sousedskému životu. Chceme zde nabídnout i možnost collivingového bydlení. S tím souvisí i záměr, nebo spíše úmysl, zajistit zde potřebné občanské vybavení, od prostor pro společenskou, kulturní i sportovní aktivitu, až po plán na vybudování například školky. Momentálně se na tento záměr zpracovává projektová dokumentace,“ upřesňuje Vltavský.

Slezské divadlo Opava.
Kauza odvolaného ředitele Slezského divadla je stále živá

Kdy by mohlo dojít k realizaci, je ale zatím nejasné. Město by chtělo začít stavět co nejdříve. „Ale v tom hraje roli i řada jiných faktorů, od ideových po legislativní a samozřejmě na prvním místě jsou peníze, tedy vyhledat a využít možnost vhodných dotačních titulů. Jaké budou možnosti, ukáže blízká budoucnost,“ dodává ještě Martin Kůs z tiskového oddělení magistrátu.

K TÉMATU

Dukelská kasárna

Kde stojí: Kasárna stojí v Sokolovské ulici v Opavě vedle nádraží Opava západ.

GPS lokace: 49.9381694N, 17.8855414E

Kdy a kým byla postavena: Kasárna byla postavena v roce 1889, na výstavbě se architektonicky podílel městský stavební inženýr, zakladatel a ředitel Městského muzea v Opavě Hartel Moritz Norbert Konstantin.

Kdy a jakou zažila největší slávu: Do rozsáhlého areálu ročně rukovalo až tisíc vojáků základní služby.

Odkdy a proč chátrá: Přední část kasáren je prázdná od roku 2008, kdy je po zrušení povinné vojenské služby armáda přenechala městu.