Operní thriller s hvězdným obsazením zakončí 11. ročník festivalu Dream Factory Ostrava

Dekadentní dílo Ivana Achera vzniklo na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a ústřední postavy ztvární výborný tenorista Sergej Kostov (kníže) a oceňovaná koloraturní sopranistka Vanda Šípová (Helga). Server Operaplus.cz jí přiznal nejlepší výkon mezi třemi pěvkyněmi uplynulého roku a za Helgu dostala v Cenách divadelní kritiky čtvrté místo jako herečka roku, což je pro operní pěvkyni výjimečné ocenění.

Postava Helgy totiž vyžaduje i náročný fyzický výkon chvíli se smyslně plazí, pak se zase pohybuje trhanými a křečovitými pohyby, aby za chvíli ladně tančila na přesnou choreografii. K tomu je vestoje smýkána po podlaze na kožešině. „Jízda na kožichu je na mé pěvecké roli paradoxně nejnáročnější. Kromě zpěvu musím držet balanc, vypadat u toho suverénně a mít určitý styl i lehkost stejně, jako je tomu v celé mé kariéře,“ říká Vanda Šípová s nadsázkou.

Za účinkování v tomto titulu získali v tisku kromě obou protagonistů uznání též zpěváci a herci Sergej Kostov a Tereza Marečková. Provedení Sternenhocha, ve kterém se mísí perverze s masochismem, bylo Divadelními novinami vyhlášeno jako inscenace roku 2018. Sugestivnost mu dodává i cirkusové líčení herců a výrazný světelný design, včetně toho, že je inscenace zpívána v esperantu. Výrazná hudba je živelnou kombinací minimalismu, lámaných beatů, industriálních prvků a klasického operního zpěvu.

Autorem libreta a hudby je Ivan Acher, dirigentem Petr Kofroň a režisérem bývalý šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal. Taneční choreografie se ujala Lenka Vagnerová a autorem scény je Marek Cpin.

Opera bude uvedena na zakončení festivalu Dream Factory Ostrava a poslední vstupenky jsou aktuálně v prodeji na www.dfov.cz.

close Páteční Deník s TV magazínem. info Zdroj: Deník zoom_in