Pan Jaroslav Mazurek je člověk, kterému mohou děkovat i ostatní poškození klienti orlovského zařízení. Je to právě on, kdo odhalil chybu v účtování nájmů, ke které došlo v loňském roce. Kvůli rekonstrukci museli být někteří klienti dočasně přemístění do jiných zařízení v okolí. Vesna jim ale účtovala stále nájmy, jako by pobývali zde.

„Po návratu mé sestry do domova a urgenci zaslání vyúčtování jsem zjistil, že za uvedené období byly z jejího depozitního účtu staženy prostředky za ubytování. Vzhledem k tomu, že se dle mého názoru jednalo o protiprávní jednání, požádal jsem vloni v prosinci paní ředitelku Vesny o vysvětlení. Vysvětlení jsem se nedočkal, ale pověřila svého spolupracovníka. Ten postup Vesny obhajoval,“ popisuje Jaroslav Mazurek.

Ilustrační foto.
Sokolovská ulice dostane ještě letos nový povrch

Jak dále píše, s vedením Vesny se nedokázal dohodnout, pro to se nakonec obrátil na policii a poté na civilní soud. „Okresní soud v Karviné svým rozhodnutím ze dne 31. července 2O19 uložil Domovu Vesna bezdůvodně získané prostředky ve výši více než 28 tisíc korun vrátit, což Domov Vesna splnil dne 6. srpna 2019,“ dodává Jaroslav Mazurek.

Ten je stále pohoršen tím, že o peníze své dnes již zesnulé sestry musel doslova bojovat. Upozorňuje také na to, že o celém pochybení by se možná dodnes nevědělo a nic by se neřešilo a nevracelo.

„Nikdo z postižených klientů se ani po roce neozval. Celá tato anabáze vymáhání, trvající osm měsíců, mě stála spoustu času, sil i finančních prostředků, což tito klienti nemají, a to nemluvě o jejich většinou velmi chatrném zdraví, které by jim to rovněž nedovolilo,“ podotýká Jaroslav Mazurek.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto.
Nový zákon mnohé zákonodárce nepotěšil

Ačkoli se případem zabývala policie, soud, věděli o něm zaměstnanci domova, vedení orlovské radnice i dnes říká, že o pochybení ve svém vlastním zařízení nemělo do poslední chvíle tušení a dozvědělo se o něm až po výše zmíněném rozhodnutí soudu.

NEBYLO TO PŘEDMĚTEM KONTROLY…

„V domově probíhají každý rok veřejnoprávní kontroly včetně kontroly hospodaření a účetnictví. Kontroly probíhají u namátkově vybraných oblastí a dokumentů. Tato oblast nebyla předmětem kontroly pro daný rok,“ zní oficiální odpověď vedení orlovské radnice pro Deník.

Co se stalo dál? Ředitelka Vesny, která byla ve funkci přibližně rok, podala rezignaci. Vesnu dnes vede městem pověřená osoba a čeká se na další výběrové řízení.

V sobotu proběhly ve Stonavě už popáté Hubertovy slavnosti. Součástí byla i slavnostní mše v kostele Sv. Petra z Alkantary.
Myslivci se pomodlili ke svatému Hubertovi

Město pak otevřeně přiznává, že celková částka za neoprávněně účtované nájmy činí 322 tisíc 430 korun a týká se celkem 18 klientů. Většina z nich již své peníze má zpět.

„V případě uživatelů již zemřelých, byl osloven soud k znovu otevření dědického řízení,“ dodává ve společné odpovědi rada města Orlové.