Základnová stanice, jak se stožár s anténami společnosti T-Mobile v Michálkovicích oficiálně nazývá a který využívají také společnosti Vodafone a O2, je už léta předmětem debat a sporů. Místním lidem se nelíbí, že by toto zařízení měli mít hned u svého domu.

„Několik lidí tady z něj má údajně i zdravotní problémy. Zaráží mě, že se to neřeší. Takové stavby se přece u domů nestavějí,“ míní jedna z obyvatelek bytového domu, třiatřicetiletá Katarína Ostřanská. Další ze sousedek pamatuje dokonce i petici, která se zde před třemi lety objevila. Od té doby se podle ní nic nezměnilo.

„Zhruba dvě stě občanů z okolí stožáru žádá odstranění,“ komentuje zmíněnou petici starosta Michálkovic Martin Juroška.

Od té doby se ale nájemníci domu obměnili, zda chtěli zmizet od stožáru nebo důvody byly jiné, se neví. A někteří noví nájemníci už situaci berou, jak je. Například Daniel Halmo ani jeho spolubydlící Matěj Šlosárek umístění vysílače neřeší, je jim to, jak říkají „jedno“. To Mikuláš Virec už na stránkách Deníku zaregistroval nedávnou zmínku, že umístění vysílače některým jeho sousedům vadí, sám však v bytovém domě bydlí od února, proto o vysílači nic konkrétního neví.

Svár má dlouhé kořeny

V zatáčce ulice Československé armády jej už v roce 1997 vybudovala tehdejší společnost Radiomobil, která v témže roce podepsala s radnicí nájemní smlouvu za prostranství. Od roku 2003 pak radnice smlouvu prodlužuje se společností T-Mobile. Až donedávna.

V roce 2019 se Michálkovice rozhodly dobíhající smlouvu neprodloužit a T-Mobilu nařídily vysílač odstranit. Jednak s ohledem na petici, jednak proto, že antén a dalších zařízení na vysílači začalo rapidně přibývat.

„Žádost o odstranění jsme T-Mobilu zasílali opakovaně. S umístěním se neztotožňujeme, máme za to, že je příliš blízko lidských obydlení,“ říká starosta Juroška.

T-Mobile podotýká, že jej radnice vyzvala k doložení nezávadnosti zařízení. „Doložili jsme patřičné hygienické měření a zprávy (Deník je má k dispozici, pozn. red.), čímž jsme nezávadnost dokázali. Bohužel ani přesto nebylo ze strany pronajímatele umožněno prodloužení nájemního vztahu,“ říká za T-Mobile mluvčí Jiří Janeček. Strany se nedohodly ani na redukci počtu antén.

Starosta: je to hnus!

Podle Marina Jurošky chtěla dát radnice T-Mobilu poslední roční nájemní smlouvu na zajištění přesunu stanice, operátor se ji ale místo toho rozhodl nadále užívat bezplatně.

„Výsledek je v daný okamžik takový, že nejen že se nechystají odejít a odstranit stožár se zařízeními, ale dokonce nám odmítají za využívání našeho pozemku platit. Ukazuje se zde nenasytnost – mají miliardové zisky a přitom nechtějí ani platit za to, že používají cizí pozemky. Je to prostě a jednoduše hnus,“ nelíbí se starostovi, který sice přijal zprávy o nezávadnosti stanice, zároveň je ale přesvědčen, že tyto negativní účinky nejsou dostatečně dlouho zkoumány.

Radnice se proto rozhodla, že stanici na svém území nechce a o její odstranění bude nadále usilovat. Právně totiž nesouhlasí s tvrzením, že operátor má právo užívat stanici bezesmluvně na základě automaticky vzniklého věcného břemene.

„Na základě našich právních rozborů se věcná břemena týkají nadzemních a podzemních telekomunikačních vedení, nikoliv stožárů,“ argumentuje starosta.

Na druhé straně zatáčky neuspěli

Společnost T-Mobile k otázce možného odstranění stanice sdělila, že se jí dosud nepodařilo najít lokalitu, která by zajistila pokrytí dané oblasti, podle informací Deníku i proto, že ji s tímto dotazem odmítla radnice Slezské Ostravy.

Současné umístění je totiž téměř na hranici dvou městských částí a T-Mobile měl zájem přemístit stanici na vnější stranu zatáčky do území patřící už Slezské Ostravě. „Několikrát jsme během jednání Michálkovicím zdůrazňovali důležitost daného vysílače pro pokrytí v této oblasti.

Odstranění vysílačů by mělo dopad na zákazníky všech tří operátorů. Zároveň se v blízkém okolí nachází stanice záchranné služby 112, takže ztráta signálu nebude mít dopad jen na soukromé subjekty,“ upozorňuje Jiří Janeček z T-Mobilu.