Vítěz bude znám příští rok v červnu, už nyní má ale Ostrava jistotu, že návrh na budoucí podobu předloží i tři renomovaná světová architektonická studia. Půjde o Henning Larsen Architects z Kodaně, Steven Holl Architects + Architecture Acts z USA a Konior Studio z Katovic. Další tři uchazeči budou vybráni ze zájemců, kteří se přihlásí.

Vítěze vybere odborná porota složena rovněž i z celosvětově známých architektů. Koncertní hala, která vznikne jako přístavba souběžně rekonstruovaného Domu kultury města Ostravy, vyjde podle odhadů na 1,5 miliardy korun bez DPH, přičemž ministerstvo kultury městu přispěje 600 miliony korun a Moravskoslezský kraj 300 miliony korun. Jej rolí má být také oživení upadajícího „kulturáku“, který je podle primátora Tomáše Macury na čase začít využívat i jinak než jako zázemí pro fitcentrum či konání erotických veletrhů.

Pod halou vznikne podzemní parkoviště s nejméně třemi sty místy, samotná hala však pojme až 1 300 návštěvníků a problémové je parkování v lokalitě už nyní. Hala by se měla začít stavět v roce 2022 a hotovo bude do konce následujícího roku.