Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravsko zažilo jednu z nejhorších smogových situací

Po dočasném výrazném pročištění ovzduší v celém regionu Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka se prašnost opět zvýšila. Vysoká prašnost ve čtvrtek večer a v noci zasáhla celý region.

6.1.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.1.2016
SDÍLEJ:

Stanice sloužící k nepřetržitému měření znečištění ovzduší. Ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

Smogová situace vyhlášená na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku stále platí. V úterý byla zrušena pouze na Třinecku. 

Přestože ve středu ráno vykazovaly všechny stanice v regionu prašnost v hodinových měřeních nižší než 100 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu, předpokládalo se, že se koncentrace budou zvyšovat. Rozptylové podmínky pro středu a čtvrtek totiž meteorologové v kraji předpovídali většinou mírně nepříznivé a později upřesnili na nepříznivé. Zlepšení se očekává až v noci na pátek a následně v průběhu dne, kdy začne zesilovat vítr. 

Předpověď pro pátek: "Mírný jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, na horách čerstvý s nárazy kolem 15 m/s bude slábnout. Rozptylové podmínky budou většinou dobré." Pro sobotu ovšem meteorologové opět předpovídají většinou mírně nepříznivé rozptylové podmínky.

Aktualizovaná situace

Ve čtvrtek se prašnost opět zvýšila. V Ostravě, na Karvinsku nebo i v beskydské Horní Lomné se hodnoty hodinových koncentrací přehouply přes 100 mikrogramů. V 8 hodin naměřila nejvíce prachu stanice v Karviné - 238 mikrogramů.

V průběhu dne se situace zhoršila ještě více. V Karviné ve 13 hodin naměřili 374 mikrogramů a v 16 hodin už to bylo 516 mikrogramů. Přes 300 mikrogramů naměřila v té době také stanice v Českém Těšíně, přesně 304. 

Vysoké koncentrace však panovaly také v Orlové, Věřňovicích, Havířově, Ostravě nebo Horní Lomné. Prašnost se zvýšila také na Opavsku a Novojičínsku. 

Ve čtvrtek večer se smogová situace zhoršovala dále. V 18 hodin většina stanic v kraji zaznamenávala prašnost vyšší než 300 mikrogramů. V Českém Těšíně to bylo 439 a jediná stanice, kde koncentrace PM10 v té době nepřekročila 200 mikrogramů, byla v Opavě. Ve 20 hodin naměřila stanice v Havířova 420 mikrogramů prachu. Po půlnoci se prašnost na všech stanicích snížila pod 200 mikrogramů.

V souvislosti s vysokými hodinovými koncentracemi se zvýšil také 24hodinový průměr, pro který je u PM10 stanoven limit 50 mikrogramů. Na několika stanicích činil v pátek ráno více než 200 mikrogramů. Nejvíce v Karviné, kde to bylo 271,7 mikrogramů, tedy více než pětinásobek limitu. 

V pátek dopoledne se ovzduší rychle pročistilo vlivem větru. Stanice u hráze Žermanické přehrady zaznamenala rychlost až 7 metru za sekundu. Množství škodlivin v ovzduší se snížilo na všech stanicích v regionu. 

Vysoká prašnost v MS kraji 7. 1. 2015 v 19 hodin.

Silná inverze

Právě uplynulá inverze započatá už na konci minulého roku byla jednou ze silnějších, jaké území zahrnující Opavsko, Ostravsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko zasahují. Teplotní inverze brání pročištění ovzduší, ve kterém se zvyšují koncentrace škodlivin. Nejvyšších hodnot dosahuje právě prašnost. Mikroskopická zrna prachu pocházejícího z průmyslových provozů a velkých i domácích topenišť obsahují jedovaté prvky.

Filtry měřicích stanic rozmístěných v celém regionu, zachycují zrna o velikosti nad 2,5 (PM2,5) a nad 10 mikrometrů (PM10). Limit je stanoven pouze pro PM10, a to jen u 24hodinových koncentrací. Činí 50 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu.

Pro obyvatelstvo je přitom nejdůležitější okamžitá situace, tedy výsledky měření v hodinových intervalech. Zatímco 24hodinové hodnoty mohou být i vysoce nadlimitní, vzduch přitom může být už pročištěn. 

Zaprášené Věřňovice

V poslední inverzi naměřila nejvyšší hodnoty v hodinových intervalech stanice ve Věřňovicích u Bohumína. V pátek na Nový rok to bylo 819 mikrogramů, což jsou jedny z nejvyšších hodnot, jakých prašnost na našem území při inverzích dosahuje. Při další kulminaci v úterý to bylo 568 mikrogramů. I na některých dalších stanicích se však prašnost pohybovala i nad 300 mikrogramy. 

Čtěte také: 
Prašnost: Věřňovice hlásí 776 mikrogramů, v Polsku 2137
Ve Stonavě začaly děti kvůli jedovatému prachu nosit roušky
Krajská hygienička: Prach obsahuje jedy

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, PM2,5 proniká až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Ochrana před prachem?

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.


Autor: Libor Běčák

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení