Při něm pastýři tradičním způsobem převádějí stádo ovcí z Rumunska Karpatským obloukem až na Valašsko.
Michal Milerski je majitelem stáda ovcí – valašek, které ve čtvrtek dorazilo na Pustevny. Sám se k pastýřům přidal až před nedávnem už na českém území. „Přešli jsme od Košařisk na Pustevny a budeme pokračovat dál do Rožnova pod Radhoštěm," líčí pětačtyřicetiletý muž.
Se stádem urazí denně mezi sedmi a osmnácti kilometry. „S ovečkami není téměř žádná práce, jdou samy. Jen je třeba všechno přizpůsobit jejich tempu. Nechat je napást, když potřebují," říká Michal Milerski. Každý večer pastýři seženou ovce do jednoho chumlu nebo připravené ohrady – košáru. Sami si ve spacácích polehají kolem. „Nebezpečné noci zažili pastýři hlavně v Rumunsku. Tam bylo třeba hlídat stádo před dravci," tlumočí zážitky kolegů Michal Milerski.
Bdělost je podle něj rovněž jedna z nejdůležitějších vlastností pastýře. „Také zkušenosti jsou potřebné, klid a rozvaha. Hlavně neplašit," říká Michal Milerski.
Unikátní putování s ovcemi začalo 11. května v Rumunsku, v obci Rotbav. Pastevci hnali stádo dál přes Ukrajinu a Polsko až na Moravu. Včera dorazili na Pustevny a už v sobotu se s nimi lidé setkají ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde Karpatský redyk skončí takzvaným rozsadem salaše. Program ve skanzenu začíná v 10 hodin.