„Osobně zajistíme převzetí do péče u našich nejlepších veterinářů,“ vzkazuje Gabriela za spolek „Fit i pro kočky“. Tomu se na speciálním kontě pro půldruhého roku starého černého Čertíka za necelé tři dny objevuje okolo padesáti tisíc korun. Z neziskovky na pomoc kočkám dárcům velmi děkují a slibují, že osloví jedničku v oboru.

„Specialista oftamolog je sice z Pardubic, ale chceme, aby Čertíka léčil právě on,“ poznamenává zachránkyně koček. Ta je lékařkou – psychiatričkou a se zájmem teď sleduje „nové úžasné možnosti“ u kolegů věnujících se zvířatům. Konkrétně třeba Corneral Collagen Cross-Linking (CCXL), tedy neinvazivní techniku operace rohovky v očích.

Čertík je totiž po zásazích vzduchovkou do hlavičky skoro slepý (a tři broky mu zůstávají v lebce). „Věříme, že cesta bude, že chlapec černý, vousatý bude vidět více, než stíny,“ vzkazuje Broňa, která o kocourka pečuje. CCXL by mohla být nadějí, pardubický odborník při ní používá ultrafilalového „A“ záření, vznikají menší jizvy a lépe se hojí.

Tohle se do šuplíku odložit nesmí!

Domov pro Čertíka zatím není. A i když se najde, případ prý podle Gabriely nepůjde uzavřít bez „důrazné edukace“. „Problémem zde bude psychopatologie osobnosti, pro níž bývá agrese a ubližování bezbranným radostí,“ vysvětluje psychiatrička věnující se dětem s duševními potížemi. Právě veřejná osvěta a prevence podle ní má smysl.

Ostravské zachránkyně koček teď oslovuje kdekdo, od ochotných dárců, přes sekretariát primátora až po velitele spádové služebny strážníků. „Tohle se do šuplíku odložit nesmí!“ uvádí k vyšetřování Gabriela. Pomůže také sociálka ze Slezské Ostravy a po zmírnění opatření proti koronaviru se má edukace i hledání pachatele rozjet naplno.

Čertíkovým osudem žijí také kočičí skupiny na sociálních sítích. V zastoupení své Sofí Letizia del Campo dává například Marika jeho příběh na facebookový Deník tříbarevné kočky. Spousta lidi pak přeje kocourkovi zotavení… a původci jeho týrání podobné utrpení. Přispívat na léčení se dá na účet (2901555651/2010 s poznámkou Čertík).