Během uplynulé soboty se v lokalitě u Kalinovce poblíž Stěbořic sešlo šestatřicet dobrovolníků, kteří se pustili do sázení ovocných stromů, a sice jabloní a švestek. Vedení obce nedaleko Opavy se rozhodlo osadit okolí polních cest, které se v minulosti po komplexních pozemkových úpravách rozšiřovaly.

„Celkově jsme vysadili 250 ovocných stromků. Vznikla tak nová alej, která dosahuje délky okolo jednoho kilometru. Místní zemědělské družstvo nám vykopalo díry, opavský Školní statek poskytl stromky a v sobotu se šlo do akce,“ komentoval stěbořický starosta Roman Falhar, jenž měl radost i z počtu brigádníků:

„Tyto stromy jsme chtěli vysazovat už na jaře. Nakonec jsem to ale nestihl zařídit, proto se odkládalo na podzim. Nezdá se to, ale celá logistika věci není jednoduchá. Vše se musí zaměřit, připravit a tak dále. Těší mě, že tentokrát se zapojili lidé napříč celou obcí, z různých spolků a všech věkových kategorií. Předtím se s úspěchem sázelo také v naší místní části Jamnice.“

Ilustrační foto.
Přihoďte si! Dražba VIP kabelek a kravat stále běží

V okolí některých obcí a měst se snaží obnovit původní charakter krajiny. Ten se v minulosti kvůli intenzivní zemědělské činnosti výrazně proměnil.

„Aleje mají v krajině svou funkci. Slouží jako úkryt pro zvěř, zachytávají vítr či vodu a mohl bych pokračovat. Nikdy to už asi nebude jako třeba za první republiky, ale i tímto vysazováním chceme krajině vracet původní podobu. Má to i estetické důvody. Procházka vzrostlým stromořadím má své kouzlo,“ doplnil Roman Falhar.

Před několika dny probíhala výsadba nových stromů také v Hlučíně. A to konkrétně v Ostravské ulici podél silnice nad parkem. Jednalo se o novou alej celkem třiatřiceti líp. Ty nahradily přestárlé topoly, které v této lokalitě musely jít v průběhu října k zemi.

Hlavní postavou ostravské větve měl být podle žaloby Slovák, který je za drogové delikty stíhán i ve své vlasti.
Drogoví kurýři neuspěli. Soud potvrdil tvrdé tresty

„U čerstvě zalitých stromů jsou zálivkové mísy. I v budoucnu se o ně budou starat pracovníci Technických služeb Hlučín,“ komentovala mluvčí radnice Ivana Gračková.

V případě Hlučína se před nedávnem vysazoval i nový sad pro veřejnost u hlučínské cihelny.

Nezahálí přitom třeba ani v Krnově. Nová výsadba proběhla při opravách koupaliště a nyní už v okolí rostou desítky stromů a keřů.

Momentálně se rekonstruuje Středisko volného času Krnov.

„Usychající stromy před hlavním vstupem nahradila nová výsadba, zbývající zeleň prochází odbornou údržbou,“ uvedla krnovská mluvčí Dita Círová.

Fanoušci Baníku Ostrava a Slezského FC Opava při derby. Ilustrační foto.
Napětí mezi chuligány Baníku a Opavy: Proč se tak nenávidí?