U porubského poeziomatu stačí zatočit kličkou a až se rozbliká, můžou si lidé v seznamu místních nebo regionálních autorů vybrat báseň. Nemusí tak být připojen do zásuvky – energii si točením kličkou vyrobí lidé „zeleně“ sami. 

In-line bruslení v Porubě. Ilustrační foto.
Porubská radnice vyzývá místní: Máte nápad? Řekněte nám o něm!

V „mozku“ zařízení je dvacet nahrávek, z toho 17 básní a tři písně, což je unikátní. Pět nahrávek je určeno dětským posluchačům. Díla se dají kdykoli obměňovat. Část básní namluvili samotní autoři, zbytek herci ostravských divadel. Obrázek dítěte u jména poety naznačuje, že se jedná o poezii pro děti. Nota zase naznačuje zhudebněnou báseň.

Tři generace básníků a věnování pro Jaroslava Žilu

„Při přípravě obsahu poeziomatu jsem přemýšlela hlavně nad tím, aby zde byla kvalitně reprezentována regionální literatura. Máme zde básnířky a básníky tří žijících generací, jak začínající, tak renomované. Mezi vybranými je záměrně jeden nežijící autor. Jaroslav Žila zemřel před třemi lety. Byl natolik výraznou osobností ostravské literární scény, že bych ráda poeziomat věnovala právě jemu,“ vysvětlila jedna z autorek nápadu, vedoucí porubských knihoven Irena Šťastná.

Jaromír Nohavica.
VIDEO: Poslechněte si předposlední píseň nového alba Jarka Nohavici Řekni sýr

Instalace poeziomatu je součástí jednoho z loňských vítězných nápadů projektu Zelená Porubě. Stojí na prostranství pod břízami před knihovnou na Opavské ulici. Nápad jeho autorky pojmenovaly Čteme venku a zahrnuje ještě instalaci atypických laviček.

„Jsem hrdá na to, že vůbec první poeziomat v Ostravě může být právě v Porubě a navíc v prostoru před knihovnou Opavská,“ vysvětluje Irena Šťastná. „Dlouho mě trápilo, že tato knihovna má sice reprezentativní vnitřní prostory i novou netradiční fasádu s nápisy a kulatými okny, ale okolí není ideální. Dneska je to konečně jinak. Máme bezprostředně před vchodem nový květinový záhon. Opodál, pod vzrostlými břízami, jsou zcela nové lavičky a hlavně poeziomat,“ dodala.

K TÉMATU

Poeziomaty vymyslel Ondřej Kobza – a jeho nápad uchvátil svět. Tzv. Poetry Jukeboxy najdete v New Yorku, Paříži, Bruselu nebo Belfastu. Z dalších projektů Ondřeje Kobzy pro veřejný prostor možná budete znát piána nebo šachy na ulici nebo Prostřený (Karlův) most.

Muž z Olomoucka viněný ze sexuálního vydírání školaček u krajského soudu v Ostravě
Z internetového predátora se vyklubal postižený muž. Soud v Ostravě ho potrestal