Beskydy Majitelé chat by rozhodně neměli ponechat nic náhodě, neboť aktivita zlodějů v tomto období začíná nabírat obrátky, což Deníku potvrdil okresní policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

„Pomalu nastává období, kdy chataři své objekty opouštějí. Máme v plánu asi tři kontroly většího rozsahu, které ještě doplníme o namátkové. Jenom na policisty by se ale lidé neměli spoléhat. Proto by měli myslet na preventivní opatření, která by měla souviset s lepším zabezpečením. Určitě se vyplatí investovat do kvalitnějšího zámku, pevnějších dveří a mříží," zdůraznil frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk s tím, že cennější věci je vhodnější z chaty na přechodnou dobu odvézt.

I sousedé mohou hodně pomoci

„Dále bych doporučil i takzvanou sousedskou výpomoc, která spočívá v tom, že se osloví někdo, kdo v dané chatové oblasti bydlí celoročně. Pokud se jedná o důvěryhodného člověka, můžeme ho požádat, aby nám chatu občas vyvětral, odhrnul sníh nebo zatopil. Právě tyto drobnosti budí dojem, že je obývaná. Proto je možné, že se pachatel takové nemovitosti velkým obloukem vyhne," pokračoval Vlastimil Starzyk, který má stále v paměti kuriózního zloděje. „Šlo opravdu o rekordmana, který se před dvěma roky postupně vloupal do asi šedesáti chatek. Zajímavé na tom bylo to, že z nich v podstatě nic nekradl. Jen pokaždé přespal a vyjedl spižírnu. Nakonec jej ale policisté během akce dopadli. Skončil před soudem, který jej poslal do vězení," zavzpomínal Vlastimil Starzyk.

V minulosti na chatové oblasti dohlíželi i třinečtí strážníci. „V současné době na to ale nemáme čas a dostatečný počet lidí. Mrzí nás to, jenže nyní si to už řeší jen republiková policie. Protože i na Třinecku je samozřejmě hodně chat, před několika dny jsme zveřejnili několik rad. Pokud si je chataři vezmou k srdci, nemuseli by se zlodějů tolik obávat," dodal ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma.