Právě zde sloužil policista Pavel Kikloš (31 let), jenž počátkem července zemřel v Praze při tragické dopravní nehodě. Opilá a zdrogovaná řidička zezadu narazila do služebního vozu, v němž se s kolegy vracel do Ostravy.

ZMĚNA

Petici, kterou podepsaly desítky ochránců zákona, obdržel Nezávislý odborový svaz Policie ČR (NOS). „Podstatou petice je snaha o takovou zákonnou úpravu, která by více preventivně působila v předcházení takovýmto tragickým událostem. Jako svaz ji jednoznačně podporujeme a budeme aktivně prosazovat,“ řekl Deníku 1. místopředseda NOS Milan Synek s tím, že o situaci chce odborový svaz jednat s ministrem vnitra i policejním prezidentem.

O konkrétních zákonných úpravách zatím představitelé NOS hovořit nechtějí. „Naším cílem je připravit ucelený návrh, se kterým bychom šli dále. Nejde jen o změnu jednoho paragrafu. Vše chceme konzultovat i s autoritami v trestním právu,“ upřesnil Synek, podle kterého je nutné současný stav změnit.

SLIB

„Člověk k Policii ČR nastupuje s tím, a také je to součást slavnostního slibu, že v případě potřeby nasadí i vlastní život. Naše rodiny jsou smířeny s tím, že při výkonu našeho povolání se již nemusíme vrátit domů. S čím však nepočítají oni ani my, je, že by nás mohl někdo zezadu smést velkou rychlostí v autě, když člověk nikoho nepronásleduje,“ stojí v petici, jež apeluje i na zákonodárce.

Policista Pavel Kikloš.Zdroj: Archiv rodiny

„Rádi bychom, aby si uvědomili, že je na čase agresivitu a bezohlednost na českých silnicích tvrdě trestat. Domníváme se, že zpřísnění těchto trestů může působit na řidiče i preventivně, kdy vidina vysokého trestu některé řidiče od protiprávního jednání odradí,“ uvedli autoři petice, kteří tragicky zesnulého policistu, jenž předtím sloužil v řadách městské policie a měl před svatbou, charakterizovali takto: „Byl příslušníkem Policie České republiky velmi krátkou dobu, nicméně za tu dobu, kdy jsme měli možnost jej poznat, jsme v něm našli nejen perfektního člověka, kolegu a kamaráda, ale také bojovníka, který se nebál ozvat a bít se jako lev.“

Tragická událost poznamenala celou rodinu. „Máme obrovskou bolest v srdcích. Nyní se chceme soustředit na to, aby řidička byla spravedlivě potrestána,“ řekli Deníku příbuzní.

Při nehodě byli zraněni i další dva policisté. Řidička, jež tragédii zavinila, čelí obvinění z několika trestných činů. Stíhána je na svobodě.