Nejednalo se naštěstí o ostrou akci, ale o plánované cvičení. Jeho tématem bylo pátrání po pohřešovaných osobách.

Účastnili se ho policisté speciální pořádkové jednotky a policejní kynologové se psy, rovněž několik členů Horské služby Beskydy. Vzhledem k tématu nechyběli kolegové z Letecké služby Policie ČR s bezpilotním leteckým prostředkem (dronem). Prostředí Beskyd nebylo náhodným výběrem, ale bylo zvoleno cíleně – horský terén je pro pátrání jedno z nejsložitějších prostředí, specifický. Nebylo tedy příliš obtížné nasimulovat reálnou akci.

Frýdek-Místek doma vybojoval důležité body
Rysům se přiblížilo play-off. Doma porazili poslední Šumperk

Ověřili jsme si tak včera činnost jednotlivých zúčastněných policejních složek a jejich součinnost, rovněž tak využití technického vybavení a třeba i čtyřkolek. Na řadu přišlo i vyhodnocení různých specializací (např. zdravotník) a součinnost s horskou službou. Nevynechali jsme při vyhodnocení samozřejmě ani naše neocenitelné pomocníky, psy.

„Ze speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství bylo v terénu přes pět desítek policistů. Ve vymezených sektorech propátrávali v rojnicích terén a hledali tři osoby – ztratila se paní s nezletilou dcerou a rovněž manžel, který se je vydal hledat,“ informovala, o co ve cvičení šlo Soňa Štětínská z Policie ČR.

Dodala, že důležitá byla hlavně systematičnost postupu, předávání informací a koordinace. Jakmile policisté pohřešované osoby nalezli, poskytli jim první pomoc a poté přenesli (transportovali) na vrch Prašivá. Poznamenám, že figurína dospělého vážila 80 kilogramů…

Ilustrační foto.
Zloděj z Frýdku-Místku se nepoučil, a tak skončil ve vazbě

„Připomenu, že jednotka vznikla v roce 2011. Policisté zajišťují bezpečnost osob a majetku a veřejný pořádek, jsou dále nasazováni v případech mimořádných událostí – živelných pohrom, katastrof, průmyslových havárií či závažných událostí na železnici. Podílejí se také na pátracích akcích nebo plní úkoly kupříkladu v souvislosti se sportovními akcemi,“ doplnila Soňa Štětínská.

Mimochodem, v horském terénu a především na sjezdových tratích se v zimním období v Moravskoslezském kraji pohybují i policejní lyžařské hlídky. „Z jejich činnosti se v souvislosti s cvičením zmíním, že koncem ledna si hlídka v oblasti Pusteven všimla staršího pána sklánějícího se nad ležící ženou. Zjistili, že paní upadla, přisedla si nohu a vážně si ji poranila. Policisté jí okamžitě poskytli první pomoc, zajistili tepelný komfort a přivolali horskou službu. Policisté asistovali na místě i při následném ošetření ženy,“ přidala Štětínská k dobru skutečnou událost.

Ze Starých Hamer přes Gruň na Visalaje.
OBRAZEM: Pojďte se projít ze Starých Hamer přes Gruň na Visalaje

V terénu pátrala rovněž téměř desítka psovodů se služebními psy. Jednalo se o psy výjezdové průřezově z celého moravskoslezského krajského ředitelství, kteří se specializují právě na vyhledávání osob.

Také pro psovody a jejich svěřence byl terén náročný, avšak naprosto příhodný a způsobilý simulovat reálnou akci. Tou měla být ztracená skupina turistů. Cílem bylo najít v co nejkratším čase všechny pohřešované osoby, které „hráli“ jakožto figuranti kolegové - kynologové. „Zde bylo důležité ověřit práci na místě a reakci psa na osobu. Psi jsou při těchto činnostech nenahraditelní, prostory a terény prohledají efektivněji než lidé, ale samozřejmě lidský faktor je zde nezastupitelný,“ zakončila Soňa Štětínská.