Jeho cílem je seznámit širokou veřejnost s tím, jak jednat a reagovat v případě oznámení pohřešování, či s pomocí při pátrání. Moravskoslezští policisté na tuto problematiku upozorňují mimo jiné také ve svých Policejních pohádkách či didaktické hře Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou.

Proč právě toto datum? 

25. květen je Mezinárodním dnem pohřešovaných dětí. Právě 25. května 1979 zmizel v New Yorku cestou do školy šestiletý chlapec. V následujících letech byl tento den různými organizacemi připomínán v souvislosti se zmizelými dětmi, od roku 1986 začal být označován jako mezinárodní. V České republice je od roku 2004 uváděn jako tzv. Pomněnkový den.

Hukvaldy. Ilustrační foto.
Sezona hradů a zámků začíná. Jaká omezení vás čekají na Moravě a ve Slezsku?

"Stejný název nese také celorepublikový projekt policie České republiky, jehož cílem je seznámit širokou veřejnost s tím, jak jednat a reagovat v případě oznámení pohřešování, či pomoci při pátrání. Pro úspěšné nalezení pohřešované osoby (nejen dítěte) je nejdůležitější rychlý a přesný přenos informací mezi policií a oznamovatelem a také včasné zapojení veřejnosti," vysvětlila policejní mluvčí Daniela Vlčková s tím, že v současném „digitálním“ světě policisté děti informují také o úskalích a možných hrozbách sociálních sítí.

Ilustrační foto.Zdroj: Policie ČR

Naštěstí po většině dětí, které se nevrátí včas domů, nemusí být ani vyhlášeno pátrání, připomněla současně mluvčí. Jde o případy, kdy děti „zapomenou na čas“ a opozdí se například u kamarádů či příbuzných a rodiče zapomenou informovat.

Martina Šnytová v muzikálu Rebecca.
Písně z ostravského muzikálu Rebecca vyšly i na cédéčku

"Proto radíme, pokud možno zachovat klid a nejprve kontaktovat příbuzné, kamarády nebo sousedy. Ovšem pokud dítě nenaleznete, okamžitě se obraťte na policii. Pohřešování můžete oznámit např. na telefonní linku 158, případně na nejbližším obvodním oddělení. Pro policisty jsou důležité veškeré informace o dítěti (jeho věk, popis osoby – ideální je aktuální fotografie, popis oblečení, zda užívá léky, kontakty na kamarády, komunikace na sociálních sítích a další)," dodala Vlčková.

K TÉMATU

V rámci preventivní činnosti policisté dětem často zdůrazňují, jak je důležité, aby své rodiče informovaly, jak tráví čas, když jsou sami. Aby pravdivě sdělily, s kým a kam jdou, hlídaly si čas návratu, případně daly vědět, že se zdrží. Co dělat, když se ztratí nebo jak se zachovat, když je osloví neznámá osoba se děti mohou dozvědět také v publikaci „Policejní pohádky“ v příbězích „O ztracené Jitce“ nebo „O Martínkovi, Elišce a tuze divném člověku, který byl milý“ nebo v didaktické hře „Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou“.