Nutno předeslat, že drtivá většina obyvatel nařízení respektovala, našly se však i výjimky.

První hříšníky potkáváme poblíž obchodního domu Ostravica-Textilia. „Tu roušku máte mít na obličeji.

ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

 Když si ji nasadíte jen tehdy, když uvidíte uniformy, ztrácí to efekt,“ kárá strážník muže, který si roušku, srolovanou na krku, nasazuje až po zpozorování strážníků. Na stejném místě narážíme na chodce, který ani nepředstírá snahu o zakrytí obličeje.

„Jsem bezdomovec. Nemám roušku ani šálu,“ reaguje na výtku. „Zajděte si do Armády spásy nebo podobného zařízení, tam vám pomohou. Je třeba, abyste chránil sebe i okolí,“ vysvětluje mu strážník.

Muž si alespoň zvedne límec bundy, kterou si zapne až k nosu. Po jeho odchodu strážník jen smutně krčí rameny. „Škoda, že těch roušek není více. Kdybych měl u sebe nějakou navíc, dal bych mu ji. Ale víme, jaká je situace. Tady si myslím, že je parketa pro terénní sociální pracovníky, kteří by mohli rozdávat například domácí roušky,“ dodává strážník.

Po chvíli vidíme v dáli pracovníka technických služeb. Bez zakrytého obličeje uklízejí odpadky. Při spatření hlídky s omluvou zvedá ruku s cigaretou. Poté ji zahazuje a zahaluje si ústa a nos.

Nedaleko nákupního centra Nová Karolina si dvě ženy zakrývají ústa pozvednutým svetrem. „To takhle vydržíte celou dobu?“ ptá se strážník, kterému je jasné, že dvojice tuto ochranu zvolila až ve chvíli, kdy hlídka vyšla zpoza rohu. „No, ano!“ odpovídají nejistě s tím, že roušky nemají. „Tak noste aspoň šátky,“ doporučuje ochránce zákona.

DOMLUVA

V první den nechtějí strážníci nikoho sekýrovat ani sankcionovat. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že zakrývání úst a nosu je v této době nutností. Až na výjimky to všichni dělají, což je dobře. Jedině tak se dá situace zvládnout,“ řekl mluvčí Městské policie Ostrava Michael Beneš.

Při cestě zpátky nás míjí další bezdomovec. V ruce drží několik papírových ručníků, které si vzápětí přikládá k ústům. Také jemu je určeno doporučení, aby vyhledal sociální zařízení. Při odchodu si muž papírové ručníky drží před ústy. Je ale jasné, že jen do okamžiku, než strážníci zmizí z dohledu…