Chata brzy ožijePro rodiče s dětmi se 7. června, den po osmdesátém výročí otevření původní Bezručovy chaty, odehraje v chatě divadelní představení souboru Ententýky se zaměřením na ekologii a vzájemnou pomoc. A nepůjde o ojedinělou akci, chata totiž chce po otevření kromě občerstvení a noclehu nabízet také ekologické vzdělávání. Ještě dříve sem ale zavítají představitelé měst a obcí nesoucích název Frýdlant. Bezručovu chatu si prohlédnou 24. května.

První nocležníky už přivítala nová Bezručova chata na Lysé hoře. Zatím však pouze zkušebně. Se slavnostním otevřením pro veřejnost se počítá 5. září.

„Do té doby funguje chata pro brigádníky, kteří nám tam chodí pomáhat. Pomocí nich si ověřujeme provoz. Spí tam a pracují, přivážíme jim jídlo, protože kuchyň ještě není v provozu," řekl Deníku vedoucí technické sekce Klubu českých turistů Jiří Stejskalík.

Návštěvníci nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd si na obnovu Bezručovy chaty museli počkat skoro čtyřicet let. Původní chata v březnu 1978 shořela do základů, příčina požáru nebyla dostatečně objasněna. Po zdlouhavých peripetiích začala díky úsilí Klubu českých turistů a party nadšenců růst před třemi lety.

Zatímco uvnitř chaty má být vše hotovo už za tři týdny, venkovních prací je stále dost. Na pracanty čekají podle Jiřího Stejskalíka všechny venkovní kamenické práce, příjezdy, chodníky, vstupy nebo opěrná zeď z kamene.

Peníze na stavbu proudí i z veřejné sbírky a z darů. Lidé třeba bezplatně darují stavební materiál. „Díky sponzorům, dárcům a brigádníkům bychom se měli vejít do 32 milionů korun," přiblížil Jiří Stejskalík.

Stávající provizorní klubovně Šantán na Lysé hoře se naopak krátí život. Za pár měsíců půjde oblíbený výletní cíl stovek návštěvníků k zemi a celý okolní prostor projde úpravou. „Šantán chceme zbourat po prázdninách a po otevření Bezručovy chaty, až to bude kompletně přestěhované," doplnil vedoucí technické sekce Klubu českých turistů.