V Krkonoších musela policie omezit příjezd do Špindlerova mlýna, protože tam došla parkovací místa a zkolabovala doprava. V Jeseníkách je díky záchytným parkovištím dopravní situace lepší, ale ukázalo se, že limitem je kyvadlová autobusová doprava z Hvězdy na Ovčárnu.

Autobusy jezdí v pevně daných hodinových intervalech. Žádný jiný přístup do zimního ráje pod Pradědem není. Kdo se lyžař nebo turista nenacpe do některého ze čtyř přeplněných autobusů, má smůlu. Na další šanci musí čekat hodinu nebo dojít na Ovčárnu pěšky.

Kyvadlovou dopravu mezi Hvězdou a Ovčárnou zajišťuje společnost Transdev Morava. „Evidujeme několik případů, kdy byla poptávka natolik extrémní, že jsme ji nedokázali i přes veškeré naše úsilí uspokojit. Jednotlivé spoje na kyvadlové lince zajišťují po dohodě s Moravskoslezským krajem až čtyři autobusy s kapacitou asi 360 osob a přesto se v těchto dnech ukázala kapacita jako nedostatečná. I přes to jsme v těchto dnech po zjištění kapacitních problémů vypravili další autobus navíc, nad rámec stanovené smlouvy s MSK, který se však po příjezdu na Hvězdu ukázal jako již nepotřebný,“ popsal problematiku Roman Havko, zástupce Transdev Morava.

„Provoz na účelové komunikaci na Ovčárnu je regulován. Výjezd nahoru je možný vždy v celou hodinu a sjezd zpět vždy o půl. Z tohoto důvodu nelze linku intervalově posílit a bohužel ani není možné se pro cestující směřující na Ovčárnu ihned vrátit,“ doplnil Roman Havko vysvětlení, proč cestující bez ostrých loktů musí na další přeplněný autobus čekat celou hodinu.