Je dalším z Pražanů, kteří se hrdě přihlásili ke svému vidláctví. Před rokem se na zasedání pražského zastupitelstva začal odvíjet příběh, díky kterému je dnes Hřib známý pod přezdívku vidlák ze Slavičína.
Konflikt Hřib versus Udženia
Příběh Hřibova vidláctví začíná v květnu 2020. Po šestnáctihodinovém jednání pražského zastupitelstva kolem půlnoci došlo k incidentu mezi pirátským primátorem Hřibem a zastupitelkou za ODS Alexandrou Udženijou.
Hřib podle svědků napomenul političku kvůli kouření slovy: „Tady nejste na Balkáně, tady se nekouří.” Každý samozřejmě ví, že na Balkáně jsou protikuřácké zákony daleko měkčí než u nás, ale Udženia kvůli svému česko-srbskému původu vnímala Hřibovu poznámku jako arogantní a xenofobní.

Řekla Hřibovi, že je vidlák ze Slavičína. Slavičín je Hřibova rodná obec na Zlínsku. „Řekla jsem mu, že je „vidlák ze Slavičína“ (všem Slavičínským se omlouvám), že on o Praze nic neví, na rozdíl ode mne, která tady žije skoro celý svůj život, že on je tu dva dny i s cestou a na závěr jsem, pravda, uvedla, že „je hovado“,“ popsala Udženija půlnoční konflikt na svém facebooku.
Starostova placka "Vidlák ze Slavičína"
Starosta Slavičína Tomáš Chmela ani primátor Hřib označení „vidlák ze Slavičína“ nevnímali jako donebevolající urážku, ale jako výzvu k recesi.
Starosta Chmela pozval Udženiju do Slavičína s tím, že už pro ni má připravenou placku „Vidlák ze Slavičína“, aby ji mohla Hřibovi osobně připnout na klopu.
Klidně jí daruje placek víc, aby titulem „Vidlák ze Slavičína“ mohla obšťastnit také europoslance Stanislava Polčáka (STAN), slavičínského rodáka.
Hřib přispěchal s dalšími jmény, která jsou spjatá s jeho rodným krajem, a jistě by je potěšil hrdý titul „vidlák ze Slavičína“. Například Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček, generálka Lenka Šmerdová, Jan Amos Komenský nebo maminka Tomia Okamury.
Hřib na radnici převzal Zlaté vidle
Když Zdeněk Hřib přijel do rodného Slavičína za rodinou, čekalo ho na radnici vřelé přivítání slivovicí. „Velkou radost mi udělaly také originální dárky: placka VIDLÁK ZE SLAVIČÍNA a zlaté vidle. Ty jsem dokonce dostal od trubače osadního výboru, moc děkuji!,“ popsal Hřib jak se na radnici ve Slavičíně stal majitelem legendární vidlácké trofeje Zlaté vidle.
Vidlák ze Slavičína Zdeněk Hřib na svých cestách po republice samozřejmě nemohl vynechat ani Muzeum vidlí v Lichnově.

„Když mi přišla esemeska podepsaná Zdeněk Hřib – vidlák ze Slavičína, rovnou jsem se pisatele zeptal, zda je opravdu TEN vidlák z pražského magistrátu. Dostal jsem kladnou odpověď s vysvětlením, že až mu někdo do koalice hodí vidle a skončí mu mandát, chce muzeu odkázat své zlaté vidle, které dostal darem od města Slavičín v rámci následné recesistické reakce města na výrok o vidlácích,“ prozradil zakladatel muzea vidlí a místostarosta Lichnova Jan Gemela.
Také Pražané chtějí být vidláci
Návštěvu Zdeňka Hřiba v lichnovském Muzeu vidlí provázelo také důležité ujednání o dalším osudu Zlatých vidlí.

„Nyní jsou Zlaté vidle v primátorské kanceláři na pražském magistrátu. Jejich další osud jsme zpečetili podáním ruky. Primátor Zdeněk Hřib je důkazem toho, že i Pražáci mohou být hrdí vidláci. Ve sbírce už ostatně máme několik vidlí i z Prahy. A také je dalším případem, kdy vidlák touží po získání titulu Vidlák, kterým se odměňujeme za darované vidle. V minulosti nám daroval vidle Miroslav Vidlák, starosta Pertoltic na kutnohorsku, rodina Vidláků z bílovecké Ohrady i naše ambasadorka Muzea vidlí v Itálii Jana Vidláková,“ uzavřel Jan Gemela.
Muzeum vidlí:
Sladkou tečkou za návštěvou primátora byla návštěva lichnovské Náplavky, kde se stojí fronty u legendárního Zmrzlinového krámku.