„Hlava oteklá, kožich popálený a zjizvený, oči zanícené doruda,“ popisuje Broňa únorový nález tělíčka choulícího se venku pod okny v Muglinově v kupách sněhu a čtrnáctistupňovém mrazu.

Černému kocourkovi dávají jméno Čertík a začíná kolotoč návštěv veterinářů se zatím dvanáctitisícovým účtem.

„Není to v okolí první případ otřesného týrání,“ navazuje Gabriela z pozice zakladatelky spolku „Fit i pro kočky“. Ten vytváří pro Čertíka transparentní konto - 2901555651/2010 s poznámkou Čertík - u Fio Banky, na němž shromažďuje peníze na léčení zvířete. Které bude pokračovat pravděpodobně ještě hodně dlouho.

„Někdo kocourkovi střílel z bezprostřední blízkosti do hlavičky,“ líčí Broňa výsledky dalších zvěrolékařských vyšetření. Levé oko nemá Čertík vůbec, pravé má poškozenou rohovku (vidí pravděpodobně už pouze stíny). V jeho lebce podle rentgenových snímků zůstávají tři olověné broky se vzduchovky, neboli diabolky.

„Nebezpečný případ agrese, která nemusí skončit jenom u zvířat,“ říká Gabriela, mimochodem lékařka - psychiatrička. Dává o osudu Čertíka vědět státním policistům, městským strážníkům a OSPOD (odboru sociálně právní ochrany dětí) z radnice. Jejich spolupráce totiž vede k odhalení předchozího původce týrání.

„Kocourka čeká náročná péče a rehabilitace, v řešení jsou i broky, ačkoliv se nacházejí v těžce dostupných místech, a jejich vytažení by mohlo vést k dalším komplikacím,“ pokračuje Broňa. Odráží se to i na stavu jinak hodného a přítulného Čertíka, mermomocí chce pryč, ven z bytu, kde zůstává. Byť kvůli léčení nesmí.

„Po uzdravení bude potřebovat útulný pelíšek u moc hodných lidí, kterým nebude vadit, že je téměř slepý,“ vzkazuje Gabriela. Čertík prý i navzdory utrpení, které zakouší, má nadále důvěru v lidi a dá se od něj očekávat vděčnost. Ochránci zvířat právě na jeho osudu dokládají potřebu větší osvěty proti týrání i agresi.