Rok od roku narůstá obliba nejen pobytových, ale i příměstských táborů. Na těch si přes den děti užívají her a také získávají cenné vědomosti, na noc chodí domů. Přestože nabídka příměstských táborů s různým zaměřením v Ostravě roste, většina míst na letošní letní turnusy už je obsazena.

„Příměstské tábory nabízíme od února a většina míst je už zaplněna. Zbývají poslední místa. Zájemců rok od roku přibývá. Snažíme se jejich nabídku koncipovat tak, aby si děti užily zábavy, měly dost času i na relaxaci a také se něco nového dozvěděly,“ vysvětlila ředitelka Střediska volného času (SVČ) Korunka Jana Secová.

Příměstský tábor s koňmi ve Slezské Ostravě

Takže například účastníci výtvarného příměstského tábora navštíví nejen galerii výtvarného umění Plato, ale třeba i Zlínské animační ateliéry či expozici Zlínského zámku. „V rámci táborů se snažíme, aby děti každý den trávily pokud možno na jiném místě,“ doplnila Jana Secová.

SVČ Moravská Ostrava (Ostrčilova ulice) má letos v nabídce 23 příměstských táborů. Nechybí mezi nimi například divadelní, in-line bruslení, cyklistický, vodácký či adrenalin camp.

„Oproti loňsku jsme počet táborů navýšili napříč všemi turnusy. S výjimkou prvního týdne v červenci, kdy jsou dva státní svátky, máme nabídku rozprostřenu po jednotlivých týdnech na celé prázdniny,“ upřesnila ředitelka SVČ Moravská Ostrava Milada Božeková.

Jak dodala, ceny táborů se pohybují už od tisíce do 1,4 tisíce korun. „V tom je už započteno i vstupné a také odměny, které děti získávají v různých soutěžích,“ dodala Milada Božeková.

Příměstský tábor v areálu Skalka

Jakub Švrček, ředitel Světa techniky v Dolních Vítkovicích (DOV) sdělil, že letos v rámci příměstských táborů nabídnou vyžití asi půl tisícovce dětí.

„Poptávka roste rok od roku. Pro nás je potěšující zjištění, že děti, které s námi trávily část prázdnin v uplynulých letech, byly spokojeny. V praxi se to projevuje tím, že se domluvily s kamarády a ti se přihlásili letos,“ odpověděl ředitel Světa techniky DOV s tím, že velký zájem je letos například o tábor inspirovaný filmem Jumanji s podtitulem Když hra ožívá.

Velký svět techniky pak pořádá příměstský tábor nazvaný Olymp zuří. Účastníci tohoto tábora dostanou šanci stát se na pět dní antickými hrdiny a budou pátrat po ukradených tajemných předmětech.

Zájem o příměstské tábory se podle jejich organizátorů zvyšuje i díky nabídce táborů na internetu. Pro rodiče je to snadnější a rychlejší způsob, jak najít pro svého potomka vhodný tábor. Uvedl to Jan Pazdera, garant příměstských táborů z Dolních Vítkovic. Pavla Kolářová vyzkoušela pro svého syna příměstský tábor poprvé před čtyřmi lety. „Synovi bylo tehdy devět. Místo toho, aby se nudil a díval na televizi, jsme vyzkoušeli příměstský tábor. Byl moc spokojený, takže v tom dalším roce už jsme cíleně vybírali příměstský tábor se zaměřením na cyklistiku,“ přidala svou zkušenost žena z malé obce nedaleko Ostravy.