Budoucí matky našly způsob, jak si vydělat přímo na svém těhotenství a začaly prodávat své pozitivní těhotenské testy. Jejich investice je minimální testy lze pořídit v ceně od několika desítek korun. Cena pozitivních testů se pak pohybuje kolem dvou set korun.

Ženy si takto mohou přivydělávat během očekávání, i po něm. „Dnes jsou testy citlivé a těhotenství se může prokázat už první den po vynechání menstruace. Zejména v prvních měsících těhotenství hormon hCG, na který testy reagují, hodně stoupá. Vzorky moči tak mohou těhotné ženy používat během těhotenství dlouhodobě," vysvětlila gynekoložka Pavla Šťastná Vykopalová, která ordinuje v Ostravě-Zábřehu. Druhou variantou pak může být zajištění většího vzorku moči, který lze použít opakovaně.

V dnešní době se prodává všelicos, prodej pozitivních těhotenských testů však mnoho lidí zaráží.

Co dokážou vymyslet

„Nemůžu věřit tomu, co všechno jsou ženy schopné vymyslet. Zdravého člověka by přece něco takového nemohlo nikdy napadnout," diví se třiadvacetiletá studentka Magda z Ostravy. Stejně se k tomu staví i gynekoložka Pavla Šťastná Vykopalová, přestože podle ni nejde ani tak o trend, jako spíš o případ několika jedinců. „Přijde mi to absurdní, nechce se mi tomu věřit. Nicméně myslím, že nejde o žádnou masovou záležitost," uvedla.

Některé ženy berou své „podnikání" velmi vážně a nabízejí nejrůznější druhy testů samozřejmostí je diskrétnost. „Po domluvě lze vybrat značku, podle balení počet kusů, většinou dva testy. Zašlu pozitivní všechny testy v původním obalu, vše diskrétně," píše se v jednom inzerátu na stránkách internetového bazaru. Za pozitivní test si prodávající účtuje dvě stě korun.

„Doufám, že pokud bych nějaký ten test prodala, sloužil by jen dobré věci a spoustě žen by pomohl," sdělila Deníku žena s internetovou přezdívkou mimineckoako, která se rozhodla prodávat své pozitivní testy na internetu.

Není poptávka…

Kde není poptávka, není samozřejmě ani nabídka. Na co ženy tedy mohou tyto testy používat?

V těch nevinnějších případech může jít o pouhý způsob, jak si vystřelit z přítele, manžela či rodičů, případně jen zjistit jejich reakci na domnělé těhotenství. V těch horších případech může jít o snahu připoutat si k sobě partnera, odlákat milence od manželky nebo dokonce získat peníze na potrat, které se pak dají utratit jinak.

Podle právníka Petra Kausty takové jednání hraničí s podvodem nebo vydíráním, a dalo by se tedy klasifikovat jako trestný čin. Podle znění inzerátu by pak prodávající ženy mohly být obviněny z navádění k trestnému činu, a to v tom případě, že by přímo uváděly, jak s testem dále naložit. Tento trend se k nám dostal pravděpodobně ze sousedního Polska, kde je prodej pozitivních těhotenských testů za účelem získávání financí trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení.


Karolína PEŘINOVÁ