Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Program oslav k 25. výročí sametové revoluce na Novojičínsku začíná už dnes

Novojičínsko - Před čtvrtstoletím v tehdejším Československu padl komunismus. Lidé si významnou událost připomenou průvody, koncerty i divadlem. Přinášíme tipy na připomínku 25 let od 17. listopadu v Moravskoslezském kraji.

14.11.2014
SDÍLEJ:

17. listopad. Výročí sametové revoluce. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Čtvrt století, tak dlouho je v naší zemi demokracie. Před pětadvaceti lety, 17. listopadu 1989 padl v tehdejším Československu komunismus a „revoluce" dostala název „sametová" neboť patřila k jedněm z nejmírumilovnějších vůbec. V Moravskoslezském kraji se bude letos čtvrtstoletí demokracie připomínat téměř ve všech městech.

Novojičínsko

Už dnes začíná program k 25. výročí „sametové revoluce" v Kopřivnici. V tamním kině Puls vystoupí od 18 hodin jedna z ikon listopadového převratu, Jaroslav Hutka. Během více než dvouhodinového koncertu představí svůj známý repertoár rozšířený o nové písně a moravské lidové balady.

Ve Frenštátě budou vítat i svatého Martina Frenštátské náměstí zaplní dnes a zítra tradiční Martinský trh. Kromě stánků s různým zbožím bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Akce odstartuje dnes v pravé poledne. Na 17. hodinu je připraveno vyhlášení soutěže o nejlepší vařonku a až do 22. hodiny zahrají kapely Navalentym, Klika NJ Blues a RUM. Trh bude pokračovat i v sobotu, a to od 8 do 17 hodin. Kromě toho přijede v 10 hodin družina sv. Martina a svůj proslov pronese i starostka města. Chybět nebude ani vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší recepturu na svatomartinskou husu. Zahrají také kapely Bakchus a FCM Radegast. 

Od zítřka do pondělí se v kině budou promítat filmy, které jsou s výročím revoluce tematicky spjaty.

„Vzpomínkové dny v kopřivnickém kině zahájí sobotní drama Hořící keř, které vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v ČSSR. V neděli bude možné zhlédnout snímek Fair Play o řízeném dopingu sportovců a Příběh kmotra o člověku, který se od kšeftu s digitálkami vypracoval až na pozici šedé eminence české politiky. Pondělní filmy Olga a Magický hlas rebelky představí dvě výrazné osobnosti, které v minulém režimu neměly na růžích ustláno Olgu Havlovou a Martu Kubišovou," uvedla mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková a dodala, že vstup na všechny uvedené vzpomínkové projekce bude za zvýhodněnou cenu.

Hlavní část připomínky Dne boje za svobodu a demokracii se odehraje v pondělí . V 17 hodin začne vzpomínkové setkání u pamětní desky obětem komunismu, která byla loni přemístěna na fasádu ZŠ dr. Milady Horákové.

Po krátkém vystoupení školního sboru, ohlédnutí za událostmi let 1939 a 1989 a položení kytic k pamětní desce vyjde od školy dr. Milady Horákové průvod se svíčkami a lampiony. Ten pod vedením bubeníků zamíří po ulicích Obránců míru a Školní k nově zrekonstruované ZŠ Emila Zátopka, která bude právě v tento den oficiálně otevřena.

„Po slavnostním přestřižení pásky bude ve sportovní hale školy připraven koncert, punč a drobné občerstvení. Na koncertě vystoupí pěvecký sbor školy, kapela OGABA a Adéla Demlová. Děti se mohou těšit na drobné dárečky," doplnila Lucie Petříčková.

Krátké setkání u příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii chystají na neděli v Příboře. Setkání, které pořádá místní sdružení ODS, se uskuteční před budovou příborské radnice.

„Bude spojené se zapálením svíček a připomenutím pětadvaceti let od listopadových událostí v roce 1989," doplňují organizátoři.

Dění 17. listopadu si připomene také radnice v Novém Jičíně. Tamní starosta Jaroslav Dvořák položí už dnes kytici na pietní místo v Divadelní ulici před budovou městského úřadu.

Vzpomínková akce s názvem 25 let svobody se uskuteční v pondělí už od 10 hodin ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Setkání se koná u pamětní desky obětem komunismu na budově Základní školy Tyršova 1053 ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Promluví tam pracovník frenštátského muzea Martin Trubač a možná i někteří pamětníci," sdělil vedoucí frenštátského městského kulturního centra Marian Žárský.

Ostrava

Nová radnice

Nová radnice je jedním z hlavních symbolů Ostravy a patří k těm nejznámějším stavbám města. Na státní svátek 17. listopadu Ostravský informační servis připravil komentovanou prohlídku jejího interiéru a okolí. „Prohlídka bude začínat na Prokešově náměstí, odtud se vydáme do Komenského sadů, které byly svého času nejdelším parkem v Československu a které lemují nádherné reprezentativní prvorepublikové vilky. Prohlídka bude dále pokračovat do vnitřních prostor Nové radnice," láká na komentovanou procházku průvodce Jiří Šimon.

Návštěvníci se kromě povídání o vývoji radnice mohou těšit také na prohlídku běžně málo přístupných místností, zejména jde o Síň rady a Sál Zastupitelstva města Ostravy. Na Vyhlídkovou plošinu se půjde po schodišti, které se také otevírá pouze párkrát do roka.

Prohlídky se konají od 10 a 14 hodin. Cena prohlídky je osmdesát korun pro dospělé a padesát korun pro děti, studenty a seniory.

Retro průvod

Připomínku toho, jak to vypadalo před „sametem", si ukážou studenti Wichterlova gymnázia už dnes. Děti mají přijít oblečeni v tom, co najdou ve skříních po svých rodičích a prarodičích, aby si připomněli, jak vypadal běžný den ve škole v době vlády jedné strany.

Kulturní instituce

Ostravská kultura si 17. listopad 1989 připomene společně. Kulturní instituce zvou do divadel, klubů, kin a debatních sálů ke vzpomínkovým akcím, ale také k debatě o čtvrtstoletí svobody.

Divadla

Národní divadlo moravskoslezské, Antikvariát a klub Fiducia, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Česká televize Ostrava, o. s. PANT, Educa24 agency, Knihcentrum Ostrava, Bílé divadlo Ostrava, Centrum kultury a vzdělávání Ostrava a Divadlo loutek Ostrava připravily k 25 letům svobody bohatý kulturní program, který zahrnuje setkání s pamětníky, divadelní představení, veřejné besedy a projekce filmových dokumentů, autorská čtení a pouliční divadelní produkce. Program potrvá až do 24. listopadu.

Divadlo Petra Bezruče (Orwell 1984), Komorní scéna Aréna (S nadějí, i bez ní), Divadlo loutek (Šaryk vzpomíná) uvádějí představení, která k debatě o principech totality a demokracie přímo vybízejí. Dramaturgie večera s diskusí herců a publika počítá. Educa24 agency v prostorách Divadla loutek uvede 17. listopadu od 15 hodin světově nejproslulejší hru Václava Havla Zahradní slavnost v nastudování učitelů a absolventů Wichterlova gymnázia. Knihcentrum Ostrava uvede 24. listopadu Edu Kriseovou, autorku jediného autorizovaného životopisu Václava Havla, která na něj bude vzpomínat při veřejném čtení a autogramiádě.

Opava: průvod, koncerty, divadlo

Opavané si pětadvacáté výročí 17. listopadu připomenou oslavami na Horním náměstí, lampionovým průvodem i studentskými koncerty. Program oslav začne v pondělí v 10 hodin vzpomínkovou pietní akcí s kladením věnců na náměstí Slezského odboje. Týž den v 17 hodin se uskuteční lampionový průvod centrem města. Ten začne na Horním náměstí, pokračovat bude přes Dvořákovy sady, sady Svobody a po Hrnčířské ulici zpět na Horní náměstí. Průvod povedou studenti v kostýmech a převlecích a hudebně bude akci doprovázet bubenický soubor. Na trase na účastníky čekají figuríny a živé sochy, které ztvární herci ze Slezského divadla. Lampiony si budou děti moct vyrobit samy ve Středisku volného času v Jaselské ulici v den konání průvodu, a to od 14.30 do 16.30 hodin. Za třicet korun děti dostanou potřebný materiál k výrobě lampionu.

Na průvod naváže vzpomínková akce na Horním náměstí, kde vystoupí pěvecký sbor Domino, zpěvák Jan Kryl, bratr známého Karla Kryla, a také písničkář Pepa Nos.

„Program jsme vybírali tak, abychom zaujali co nejširší spektrum veřejnosti, od pietní akce přes lampionový průvod až po vzpomínková setkání a hudební vystoupení," uvedla Magdaléna Hájová z kanceláře primátora. Návštěvníci budou mít také možnost si svíčky zakoupit přímo na náměstí a společně je při vzpomínkovém setkání zapálit.

O den později, tedy 18. listopadu, se od 17 hodin budou v Klubu Art slavnostně předávat Ceny 17. listopadu za rozvoj občanské společnosti. Po slavnsotním předávání bude následovat koncert studentských kapel.

Slezské divadlo uvede v neděli od 19 hodin premiéru hry Jana Lesáka a Natálie Preslové s názvem Plné ruce revoluce. Titul dramaturgie nasadila ke čtvrtstoletí od událostí konce roku 1989 a má být pohledem na známé události očima dětí účastníků listopadové revoluce. Autory zajímají nejen proto, že významně ovlivnila svět, ve kterém vyrůstali a ve kterém dnes žijí. Představí příběhy lidí, které jsou s ní spojené, takříkajíc z obou stran revolučních hrdinů i běžných lidí. Václava Havla ztvární Jakub Stránský, Alexandru Vondrovi dá podobu Michal Stalmach, Jiřím Křižanem bude Martin Valouch a Václava Klause představí Martin Táborský. Další postavy ztvární Kostas Zerdaloglu, Daniel Volný, Sabina Muchová a Šárka Vykydalová. Režii má Janek Lesák, výpravu navrhl Jan Brejcha a kostýmy Jana Jurčová.

Frýdecko-Místecko

Hasiči z Měrkovic opět připravují lampionový průvod ve znamení listopadových událostí roku 1989. „Zavzpomínejme společně na události, kterých jsme se přímo nebo nepřímo účastnili. Je to už 25 let! Zavzpomínejte a připravte si historky, které vážně i nevážně připomenou euforii té doby. Zahoďme ‚blbou' náladu dnešních dní a vraťme se o 25 let zpět. A to nejen v našich vzpomínkách, ale pokud někdo máte dobové ošacení, vyžeňte z něho moly a přijďte navodit atmosféru i svým oblečením. A to zdaleka není vše přiberte taky svíčky, které společně ve tvaru srdce rozsvítíme," uvedl za organizátory Radek Zdražil. Akce se koná v neděli 16. listopadu, sraz je v 17 hodin u zvoničky a nové kaple. „Máme připravený malý ohňostroj, kdo máte rachejtle, vezměte je s sebou. Průvod pak půjde Měrkovicemi do Pohostinství ve Dvoře," konstatoval Radek Zdražil.

Bruntálsko a Krnovsko

K blížícímu se 25. výročí „sametové revoluce" pořádá krnovská radnice výstavu fotografií „Krnované v listopadu 1989", zachycující průběh listopadových událostí v Krnově. Výstava nabídne fotografie, které fotografové Gustav Aulehla a Tomáš Vocelka pořídili během demonstrace u divadla 26. listopadu a generální stávky, která proběhla o den později, i na prvních jednáních Občanského fóra. Výstava je instalována na schodišti radnice a zhlédnout ji lze do konce listopadu. „Kromě toho, že město pořádá výstavu fotografií na radnici, my z krnovské organizace ODS pořádáme 21. listopadu ve Slezském domově společenskou akci Sametový večer, na které se bude vzpomínat na život před listopadem 1989 i po něm," doplnila krnovská místostarostka Renata Ramazanová.

Za komunistické totality byly okrajové hudební žánry interpretovány jako podvracení socialistické morálky a ideologická diverze Západu. Jejich příznivci byli zahnáni do undergroundu, obestřeného atmosférou konspirace a spiklenectví, kde se snažili vytvářet alternativní kulturu. Tuto atmosféru připomene v Holčovicích Undergroundový večer po 25 letech. V holčovickém Zájezdním hostinci se 15. listopadu setkají kapely Neřvi mi do ucha z Prahy, Munroe a Cocaine Party z Opavy a Krnovské trio.

Zpravodajové Deníku

Autor: Redakce

14.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení