Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prosincové změny v jízdních řádech přinášejí řadu novinek

Ostravské tramvaje dostanou přednost na křižovatkách a v autobusech se testuje nástup pouze předními dveřmi. Karvinská MHD míří pod ODIS a – stejně jako na Havířovsku – zde přibudou zastávky na znamení. Na Českotěšínsku bude jezdit nový dopravce.

6.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

11. prosincem počínaje začnou v krajské dopravě platit nové jízdní řády. Úpravy časů doplní i několik zásadních změn. Po připomínkách obcí i samotných cestujících by to měly být změny vesměs pozitivní.

Na Českotěšínsku vyhrál tendr na nového dopravce ČSAD Havířov, který bude provozovat 18 linek (č. 731 – 754), a to výhradně nízkopodlažními klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG. „Cestující, kteří dosud jezdili na karty vydávané Veolií (Arrivou) nebo ČSAD Karviná, si ovšem budou muset vyřídit ODISky," upozorňuje jednatel KODIS Aleš Stejskal.

OSTRAVSKÉ ZMĚNY

V krajské metropoli se cestující dočkají plynulejší dopravy v Místecké ulici, kde skončilo zjednokolejnění, a v opravené Nádražní ulici bude v provozu už i tramvajová zastávka Elektra. Právě v tramvajové dopravě slibuje Ostrava největší změnu. Tramvaje budou mít na semaforech v případě potřeby zaručenou „zelenou", čímž se zkrátí doba cestování.

„Díky modernímu systému, kdy řadiče v křižovatkách dokážou komunikovat s palubními systémy ve vozech, můžeme tramvaj v případě, že jede na čas nebo se zpožděním, upřednostnit, nebo ji naopak nechat v aktuálním cyklu, pokud jede s předstihem," říká mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht s tím, že tento systém funguje na deseti frekventovaných křižovatkách (čtyři v Porubě) a v plánu je další rozšíření.

Další ostravskou změnou je podle něj nástup pouze předními dveřmi u autobusových linek č. 21 a 81. Projekt je ve fázi zkušebního provozu, a pokud se osvědčí, rozšíří se i na další linky. Opatření mají vést ke zvýšení bezpečnosti a úbytku „černých pasažérů".

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ

K úspoře paliva i času pak povedou zastávky na znamení, které přibudou v okrajových částech Karviné, Orlové, Havířova a Těrlicka. Celkem jich tam bude šestadvacet. Co se týče Karviné, tamní MHD (linky č. 511 – 520) bude od neděle spadat pod ODIS a cestující v ní budou moci využívat ODISky. O začlenění do systému bude KODIS usilovat také v případě Orlové, Nového Jičína či Frýdku-Místku.

Detailní změny na jednotlivých linkách a seznam zavedených zastávek na znamení naleznete níže.

K TÉMATU

Změny na regionálních linkáchOstravskoLinka č. 4 má opožděny spoje z oblasti Nové huti o 10 min pro lepší návaznost v terminálu Hranečník v době mimo dopolední přepravní špičku.
Linky č. 21 a 81 zavádí se zkušební provoz projektu „nástup předními dveřmi" na základě požadavku Statutárního města Ostrava, a to společně se změnou smluvních přepravních podmínek.
Linky č. 29 a 30 jsou upraveny odjezdy ranních spojů z terminálu Hranečník.
Linky č. 35 a 39 mají upraveny časové polohy dvou ranních spojů a spoje vedené do zastávky Paskov Folvark.
Linka č. 41 má uspíšeny dva spoje o víkendech do zastávky Kartonážka.
Linka č. 44 nově obsluhuje zastávku Duha na ul. Bedřicha Nikodéma.
Linka č. 47 má změnu v trase, nyní jede ze zastávky Opavská po ul. Průběžné na zast. Duha a dále po ul. 17. listopadu přes zastávku Pustkovec na Rektorát VŠB a dále po své dosavadní trase. Linka neobsluhuje zastávku Pustkovecká.
Linka č. 51 sobotách a nedělích je zavedena návaznost na zastávce Dílny DP Ostrava na na linku č. 44.
Linka č. 55 má změněny názvy zastávek, zastávka Nová Bělá ZD se mění na Nová Bělá úřad a zastávka Nová Bělá hřiště mění název na Nová Bělá školka.
Linky č. 56 a 75 dochází k záměně některých spojů mezi linkami, vybrané spoje linky č. 75 jsou od 2. 1. 2017 prodlouženy do zastávky Hlučín sídliště.
Linky č. 56 a 67 mezi zastávkami Pneuservis a Hlučín autobusové nádraží obsluhují linky 56 a 67 novou jednosměrnou zastávku U Kuchaře.
Linka č. 57 má změněno vedení vybraných spojů v oblasti Vítkovic zajišťujících přepravu zaměstnanců do oblasti Nové huti.
Linka č. 74 provoz je o víkendech rozšířen a je zaveden jeden spoj po 18. hod v pracovní dny na základě požadavků průmyslové zóny Hrabová.
Linka č. 105 má upraveny časové polohy spoje na základě požadavku cestujících.

Příměstské linky- zkrácení trasy linky 271 – bezbariérová linka spojující Opavu a Hrabyni s Ostravou bude zkrácena po terminál Svinov z důvodu nízkého využití (nyní pokračuje až na Hranečník)
- změna trasy linky 333 – linka spojující Ostravu s Letištěm Leoše Janáčka v Mošnově a s mošnovskou průmyslovou zónou bude na území Ostravy trasována shodně s jinými příměstskými linkami s využitím ulic Místecká, Dr.Martínka, Horní, Plzeňská. Spoje vedené na směny do průmyslové zóny Mošnov budou nově trasovány přes obec Petřvald
- zrušení linek 735 a 752 v úseku Havířov – Ostrava – v souvislosti se změnou organizace dopravy na Českotěšínsku jsou tyto linky ve směru z Českého Těšína ukončeny již v Havířově. V úseku Havířov – Ostrava mohou cestující využít jiné autobusové nebo vlakové linky.

Nová zastávka – zavádí se nová jednosměrná autobusová zastávka Hlučín U Kuchaře (situovaná mezi zastávkami Hlučín Pneuservis a Hlučín aut.nádr.)

Železniční linky- rozšíření IDS ODIS do Polomi (linka S3) – S ohledem na integraci železniční tratě 270 na území Olomouckého kraje do Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje IDSOK po železniční stanici Polom dochází zařazení této železniční stanice rovněž do Integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS. Stanice Polom se tak stává hraničním bodem mezi dvěma krajskými IDS.
- přečíslování rychlíkových linek – Ministerstvo dopravy přistupuje k jednotnému celostátnímu číslování rychlíkových linek, které objednává. Dosud tato čísla byla pouze interní, avšak nově budou zveřejňována ve všech informačních zařízeních (např. na vozidlech, ve stanicích). Aby nedocházelo ke kolizi s označováním těchto linek v jednotlivých IDS, bylo dohodnuto převzetí těchto celostátních čísel i pro potřeby jednotlivých IDS. Linka R7 Bohumín – Suchdol nad Odrou (- Brno) bude nově označena R8. Linka R10 Ostrava – Opava – Krnov – Bruntál – Mor.Beroun (- Olomouc) bude nově označena R27

Nové zastávky na znamení na Karvinsku a HavířovskuHavířov,Bludo­vice,pošta 410
Havířov,Bludo­vice,u Lučiny 410, 418
Havířov,Dolní Suchá,Na kopci 451, 453, 456
Havířov,Dolní Suchá,Sušanské rybníky 419, 451, 452, 453, 456
Havířov,Dolní Suchá,Šumbarská 419Havířov,Dolní Suchá,u křížku 451, 453, 456
Havířov,Dolní Suchá,u zahrádek 419
Havířov,Dolní Suchá,Závodní 451, 452, 453, 456, 564
Havířov,Město,Na Prostředňáku 418
Havířov,Město,u Tes­ca 451, 453
Karviná,Darkov,zah­r.osada 738
Karviná,Doly,Děl­.dům 534
Karviná,Doly,Jánská 534
Karviná,Doly,roz­c.Barbora 531, 533, 563, 745
Karviná,Doly,So­vinec 531, 533, 534, 745
Karviná,Doly,So­vinec rest. 534
Karviná,Doly,zas­t.Barbora 533, 745
Karviná,Doly,zas­t.Gabriela 531, 533, 563, 745
Orlová,Lazy,o­balovna 531, 563
Orlová,Lazy,po­liklinika 501, 544
Orlová,Lazy,škola 451, 452, 453, 501, 504
Orlová,Lazy,Veverka 451, 452, 453, 504, 564
Těrlicko,V zátoce 420
Těrlicko,Zelené Město Na kopci 420
Těrlicko,Zelené Město Na mezi 420
Těrlicko,Zelené Město rozc. 420

Autor: Petr Jiříček

6.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení