Lidé z příhraničí v sobotu v Českém Těšíně i sousedním polském Těšíně protestovali proti uzavřené hranici. Volali především po návratu k rodinám i do práce. Uzavřená hranice totiž rozdělila mnohé rodiny a řadě lidí znemožnila dojíždění za prací.

Lidé vybavení transparenty prošli mezi hraničními mosty po obou stranách řeky Olše, která dělí obě města. Už v minulosti si přes řeku prostřednictvím zavěšených plachet vyměňovali vzkazy. V sobotu na sebe při protestním pochodu volali, mávali a vzájemně se povzbuzovali. Jeden z nápisů zněl: „Morawiecki, otwórz granice“ (Morawiecki - premiér Polska – pozn. red.) otevři hranici!“ Někde se dokonce ozývalo skandování.

Na začátku května by měla konečně začít stavba silničního obchvatu Karviné. Na místě, kudy cesta povede, se rozjely přípravy.
VIDEO: Je to tady! Stavba silničního obchvatu Karviné opravdu začíná

"Příhraniční oblast je diametrálně odlišná od samotného života v metropolích, jako je například Varšava nebo Praha. Tady opravdu jsme jedno město," poukázala na úzké vazby mezi lidmi z obou stran hranice starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.

Lidem v příhraničí podle ní nejde o to vycestovat za dovolenou, ale vrátit život mnoha rodin k normálu, který narušila restriktivní opatření.

"Jsou zde rodiny, které se více než měsíc nesetkaly, protože stály před velmi nelehkou volbou, zda chodit do práce a zajistit ekonomické fungování rodiny, nebo zda zvolit nejistou budoucnost a vrátit se domů, ale nevědět na jak dlouho," dodala starostka.

Ilustrační foto.
Fotbal má zelenou. Ale... Je tu snaha nedohrát i otázky

Přesně takový osud potkal jednoho z protestujících, který s transparentem se jmény svých dětí šel v čele protestního průvodu. Zaměstnaný je na české straně, ale rodinu má pár kilometrů od hranice v Polsku.

"Nemůžu se vrátit domů, k rodině. Taky tam na mě někdo čeká a vysvětlete sedmiletému dítěti, že tatínek se nemůže vrátit," řekl. Dodal, že nerozumí tomu, že v Polsku je možné jezdit po celé zemi.

Z města do města cestovat za prací, ale on, který má z Česka domů osm až deset kilometrů, nikam nemůže. Rodinu neviděl už měsíc, v kontaktu jsou nyní jen přes telefon a internet.

Podle něj je hlavní problém na straně Polska. "Poláci první uzavřeli hranice. Češi to teď chtějí odblokovat…když je člověk zdravý, v čem je problém?" podivoval se muž.

Elitní thajská boxerka Karolína Klusová
VIDEO: Elitní thajská boxerka z Třince: meditace pomůže, hlavní je ale pohyb

Jiný problém uzavřená hranice působí dalšímu z protestujících Poláků. Grzegorz Kluska v Česku žije, konkrétně v Karviné, a v Polsku pracuje. Nyní ale do práce nejezdí.

"Situaci mi to komplikuje natolik, že za chvíli budu bez prostředků k životu. Vláda zavřela hranice…a je tady spousta lidí, kteří teď nemají za co žít a platit poplatky nebo koupit jídlo. Je to tragédie spousty lidí," uvedl. Podle něj by si vlády měly uvědomit, co působí občanům. Domnívá se, že by lidé z příhraničních měst měli mít možnost pracovat ve druhém státu.

"Pracuji v Polsku jako obchodní zástupce. Moje práce spočívá v tom, že jezdím v Polsku a zásobuji obchody. Už mi teď zaměstnavatel řekl, že budou hledat někoho jiného na mé místo," řekl Kluska. Také on se domnívá, že větší problém je ze strany Polska.

Přerovský skladatel a hudebník Jaroslav Wykrent
Co vzkazuje Jaroslav Wykrent v koronavirové době?

Stovky lidí, kteří žijí v Polsku, ale pracují v Německu, v pátek večer protestovaly také v hraničním polském městě Zhořelec (Zgorzelec). Nelíbí se jim povinná karanténa pro ty, kdo překročí hranice.

Polsko bylo jednou z prvních zemí, která kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice. Zavedlo i povinnou dvoutýdenní karanténu pro lidi, kteří vstoupí na území Polska. To je problém zejména pro takzvané pendlery, kteří dojíždějí za prací do jiného státu.