V období od 8. července do 4. srpna bude podle meteorologů chladnější první a třetí předpovědní týden. V těchto týdnech průměry denních maximálních teplot vyšplhají lehce nad 22 stupňů Celsia. V týdnu od 15. července dosáhnou zhruba 24 stupňů a v posledním týdnu 26 stupňů Celsia.

Mráz - ilustrační foto
Česko se probudilo do chladného rána. Na některých místech mrzlo

"Srážky, jako obvykle v letním období, budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto se situace v oblastech, kde přetrvává srážkový deficit, výrazně nezlepší," uvedli meteorologové. Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období následujících čtyř týdnů průměrné.

Průměrný úhrn srážek pro období následujících čtyř týdnů je 77 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc srážek v roce 1981, kdy meteorologové naměřili 151 milimetrů. Nejméně napršelo v roce 1990 s úhrnem 12 litrů na metr čtvereční.

Rekord padl před 25 lety

Dlouhodobá průměrná teplota pro toto období je 18,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1961, kdy průměr činil 15,5 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 22,4 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1994.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Desítky hrobů na prostějovském hřbitově poničily dva mohutné buky vyvrácené z kořenů při bouři, která se přehnala 1. července 2019 nad střední Moravou. Snímek je z 2. července
Bouře napáchaly škody za desítky milionů. Tisíce lidí se ocitly bez proudu