Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den návštěvy prezidenta Zemana v Moravskoslezském kraji

Ostrava /SLEDUJEME ON-LINE/ - V Moravskoslezském kraji dosáhl Miloš Zeman v prezidentských volbách na nejlepší výsledek ze všech koutů naší republiky. Získal tady 67,25 procent hlasů! První hlava státu, kterou si zvolili samotní občané, teď přijíždí na návštěvu našeho regionu a zdrží se tady celé tři dny.

1.10.2013 AKTUALIZOVÁNO 1.10.2013
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman v Ostravě,Foto: Deník/Pavel Sonnek

V DOPLNĚNÉ FOTOGALERII NECHYBÍ ANI EXLUZIVNÍ ZÁBĚRY Z VÍTKOVICKÉHO ZÁMEČKU

20.00 Náš on-line přenos prvního dne je u konce. Podrobnou reportáž z prvního dne prezidentské návštěvy najdete také v středečním tištěném vydání Deníků Moravskoslezského kraje. 

Loučíme se s vámi přehledem nejzajímavějších prezidentských výroků úterního dne:

*„Byl jsem ve vašem kraji už v různých funkcích, ale vždy jsem tady byl rád."První věta, kterou Miloš Zeman řekl při své návštěvě Moravskoslezského kraje hned poté, co vystoupil z auta před krajským úřadem.

*„Vymlouvání se na ekonomickou krizi je někdy čiročirý alibismus, protože krize není jenom hrozba, krize je také příležitost, výzva k inovacím a výzva k aktivitě."Prezident komentoval hospodářskou situaci a pak také poukázal na to, že silným firmám jako jsou Vítkovice nebo Hyundai se daří i v dnešní době a nevymlouvají se na krizi. Vnímá je prý jako „ostrůvky pozitivní deviace".

*„Svůj boj s cukrovkou řeším dupáním, podobně jako králíci. To je efektivnější, než jakékoliv pilulky. Když zadupu, nohy mě přestanou bolet."Prezident Zeman reagoval na dotaz týkající se jeho zdraví osobitým způsobem. Na podiu zadupal nohama a demonstroval tak, co je pro něj nejlepší lék - viz přiložené video.

*„V každé továrně se domáhám setkání se zaměstnanci, protože stroje jsou sice zajímavé, ale neřeknou mi to, co tváře lidí, kteří ve firmě pracují."Miloš Zeman vysvětloval, proč všude, kde ho jeho program zavede, chce vidět lidi a mluvit s nimi.

*„Máme u nás hodně právníků, hodně ekonomů, ale poněkud málo techniků či inženýrů. A dámy prominou, ale máme i poněkud zbytečně mnoho kosmetiček."Prezident hodnotil to, že stát v minulých letech opomíjel podporu technického vzdělání, ale zelenou měla spíše oblast služeb. Na to doplatil Moravskoslezský kraj tím, že ho nyní trápí nedostatek kvalifikovaných lidí, které potřebují zdejší průmyslové firmy.

*„Pomoc tomuto kraji spočívá v tom, přivést na Ostravsko nového strategického investora. A je tady reálná možnost získat takového investora v jižní Koreji. Ten by nabídl asi dva tisíce pracovních míst a to takových, jež umožní poměrně snadnou rekvalifikaci propuštěných horníků."Moravskoslezskému kraji hrozí růst nezaměstnanosti v souvislosti s problémy v OKD. Prezident Zeman řekl, že pomoc by mohla iniciativa hejtmana Nováka a ministra průmyslu Ciencialy o získání nového silného investora do tohoto regionu. Ministr údajně letí jednat do jižní Koreji zhruba za týden.

18.00 - Prezident Zeman se při své cestě po kraji zastavil ve Sviadnově. Stejně jako loni v dubnu jeho předchůdce Václav Klaus, do areálu sviadnovské firmy Huisman Konstrukce. Více čtěte zde

17.29 - Na Prokešově náměstí v centru Ostravy odstartoval mítink prezidenta Miloše Zemana s občany. Hlava státu hned v úvodu vyzvala lidi, aby určitě šli k volbám.

PODROBNOSTI Z PRVNÍHO DNE PREZIDENTSKÉ NÁVŠTĚVY PŘINESEME TAKÉ VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKŮ MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE.

Prezident na Prokešově náměstí taky rozvinul myšlenku vstupu nového strategického investora do regionu. Tím by měla být pneumatikárna z Jižní Koreje, což by bylo výhodné i vzhledem k jednodušší rekvalifikaci horníků. Zbývající by pak mohli být využití při zateplování v rámci programu Zelená úsporám.

17.11 - Jeden z historických okamžiků zažili obyvatelé a personál Domova Odry v úterý 1. října. Na návštěvu tam přijela Ivana Zemanová, manželka prezidenta České republiky Miloše Zemana. Fotogalerii najdete zde

16.11 - Celá debata studentů hladnovského gymnázia s prezidentem Milošem Zemanem překvapivě nápadně připomínala dopolední debatu hlavy státu s představiteli Moravskoslezského kraje. A to jak formulovanými dotazy a jejich obsahem, tak odpověďmi prezidenta studentům.

Nejzajímavějšími momenty besedy byly opět
bonmoty a vtípky prezidenta Zemana,jejichž denní souhrn pro vás již připravujeme.

Závěrem omdlela jedna ze studentek, shodou okolností členka uvítacího výboru prezidenta a zástupkyně studentské rady gymnázia Hladnov. Po chvíli se naštěstí probrala. Podle informací Deníku se zřejmě nejednalo o vážné zdravotní problémy.

Nutno ještě dodat, že úvodní proslov zahájil prezident Zeman, vzhledem k tomu, že jde o jazykovou školu, ve španělštině.

15.47 - Miloše Zemana podle programu od tří hodin čekala debata se studenty na gymnáziu Hladnov. Padaly otázky ohledně OKD, ovzduší, nepřizpůsobivé menšiny.

Prezidenta na Hladnově přivítal i předseda studentské rady gymnázia Hladnov osmnáctiletý Mikuláš Halás. „Proslov jsem si začal připravovat už včera, byl jsem trochu nervozní," řekl Deníku - více o přípravách studentů gymnázia Hladnov na prezidenta se dočtete zde

13.11 - Jedna z prvních otázek na adresu prezidenta Zemana z úst zaměstnanců Vítkovic se překvapivě netýkala regionu, ale jeho zdraví. A co dělá hlava státu pro své zdraví? Dupe.

"Svůj boj s cukrovkou řešim dupáním, to pomáhá více než léky," předvedl prezident Zeman. Podívejte se na naše video - zde.

12.57 - "V každé továrně se domáhám setkání se zaměstnanci, protože stroje jsou sice zajímavé, ale neřeknou mi to, co tváře lidí, kteří ve firmě pracují," říká na uvítanou prezident Miloše Zemana v Dolní oblasti, kde na něj již čekají desítky zaměstnanců Vítkovic. Někteří v oblecích, jiní v montérkách. 

Prezident má za sebou prohlídku lahvárny, kde se podíval na unikátní protlačování 200 litrové láhve, vyzkoušel si i jízdu golfovým vozíkem na plyn.

Pomůže podle vás návštěva prezidenta zlepšit situaci v Moravskoslezském kraji? Hlasujte zde

12.19 - Prezidentská kolona dorazila do sídla skupiny Vítkovice Machinery Group do Vítkovického zámku. Empírový zámek postavený Rothschildy v letech 1846 – 47 je nejstarší dochovanou budovou ve Vítkovicích. Sloužil majitelům železáren a bydleli v něm především jeho ředitelé. Byla zde zimní zahrada, salon, hudební salon, jídelna, kuchyň, pracovna, pánský pokoj, salón pro dámy a pokojíky pro služky. Zámek nyní patří firmě Vítkovice Holding, a. s.

11.52 - "Bylo by znesvěcení, kdybych ho použil jako popelník, takže slibuji, že to neudělám," řekl Miloš Zeman poté, co převzal dar hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka s názvem Infinity, tedy Nekonečný pás, který je vyroben ze Supíkovického mramoru těženého v Jeseníkách - více zde.

Setkání Miloše Zemana se členy zastupitelstva Moravskoslezského kraje a představiteli Krajského úřadu. Prezident společně s první dámou Ivanou se podepsal do kroniky kraje převzal dar hejtmana s názvem Infinity, tedy Nekonečný pás.

Se zastupiteli kraje Miloš Zeman pohovořil o nejožehavějších tématech regionu, jako jsou například důl Paskov, nezaměstnanost a životní prostředí. Poté podepsal pamětní knihu a dekoroval prapor Moravskoslezského kraje stuhou prezidenta republiky. Během svých odpovědí vtipkoval a poděkoval všem přitomným.

Miloš Zeman s první dámou po příjezdu ke krajskému úřadu. Před vchodem ho přivítá hejtman Miroslav Novák s manželkou.

Večeře v Mamaison Hotelu Imperial 
„Je nám ctí hostit tak významného hosta, jakým prezident republiky bezesporu je. Velmi si vážíme, že nám prezidentská kancelář opět dala svou důvěru. Pan Zeman je u nás jako prezident ubytován poprvé, ale během uplynulých let jsme mnohokrát hostili jeho předchůdce, takže již známe požadavky kladené na organizační zajištění celého pobytu," říká Michael Seifert, generální ředitel hotelu, kde se dnes, v hotelovém restaurantu Legend, uskuteční slavnostní večeře, jejíž menu sestavil šéfkuchař hotelu pan Vojtěch Poštulka.
Podávat se bude terinka z husích jater marinovaných v becherovce s nakládanými jablky, pečenými vlašskými ořechy a domácí brioškou, dále kuřecí consommé s roládkou z kachních jater a zeleninou brunoise a jako hlavní chod duet moravských ryb - pošírované zavinuté filátko ze pstruha s mladým špenátem a na kůži pečený candát s mačkanými bramborami s mladým hráškem a rybím velouté. Na závěr pak tvarohový knedlík se švestkami sypaný opraženým perníkem a přelitý vanilkovým šodó. Jednotlivé chody doplní vína z moravské produkce.

Oběd na zámečkuOběd pro prezidenta Miloše Zemana se dnes bude servírovat na zámečku ve Vítkovicích. Speciální menu připravil Radim Dvořáček. Který provozuje restauraci Stará Kuželna ve Slezské Ostravě. Co se bude podávat? „Jako předkrm přichystáme zvěřinovou paštiku. Následovat bude vývar z bažanta s bylinkovými nočky. Hlavní chod pro prezidenta je vídeňská roštěná se šťouchaným bramborem. Pak přijde na řadu dezert, a sice slezské nočky s restovanou meruňkou," prozradil Deníku Radim Dvořáček. Doplnil, že je to pro něj velká pocta. „Jsem rád, že si na přípravu prezidentského menu vybrali právě mě. Hrdý jsem i na to, že hlavu státu budu obsluhovat se svým synem," řekl Radim Dvořáček s tím, že je to zkrátka v rodině. Obědy prezidentům totiž servíroval už i jeho otec Rudolf Dvořáček - více zde
 

10.35 - "Byl jsem tady v různých funkcích, ale vždy jsem tady byl rád," řekl Miloš Zeman po příjezdu ke krajskému úřadu. Poté, co vstoupil dovnitř, jej zaměstnanci přivítali potleskem.

10.29 - Prezident dorazí na krajský úřad každou minutou. Před vchodem ho přivítá hejtman Miroslav Novák s manželkou.

Na chodbách budovy čeká spousta zaměstnanců úřadu, kteří chtějí vidět Miloše Zemana na vlastní oči.

Ochranka prezidenta Třídenní návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana znamená náročný program nejen pro samotnou hlavu státu. Plné ruce práce budou mít i policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta, kteří dohlížejí na bezpečnost prezidenta. Útvar spadá pod policejní prezidium, které však o způsobech ochrany odmítlo sdělit cokoliv bližšího. „Nikdy nesdělujeme kdy, jak, ani jakým způsobem bude ochrana prezidenta realizovaná. Jde o standardní opatření," řekla Deníku Ivana Ježková z policejního prezidia. Na dotaz, zda jsou například za pomoci speciálně vycvičeným psů prohledávány budovy, které prezident navštíví, Ježková odpověděla: „Prohlídky prostor patří ke standardnímu opatření. Jakým způsobem ale probíhají, z taktických důvodů nikdy nesdělujeme. Prostory vždy musí být zajištěny tak, aby bezpečí chráněné osoby bylo co nejvyšší."

První den prezidentské návštěvy v Moravskoslezském kraji. Čekání na Miloše Zemana před hotelem Imperial.

9.45 - Před hotelem Imperial stála o půl desáté připravena kolona vozů, které měly prezidenta doprovodit na krajský úřad. Nechyběl ani policejní passat, motorky… Reakce kolemjdoucích byly rozpačité. Spousta z nich netušíila, proč zde kolona stojí a kdo Ostravu navštívil.

Dvacetiletá Veronika Mesteková, studentka ostravské univerzity to ví. Její sestra je totiž studentkou gymnázia Hladnov. "Je škoda, ze nepřijede i k nám," posteskla si Deníku. Řada dalších oslovených o navstěvě prezidenta ale neví. O rok starší, jednadvacetiletý Helmut Wenzl z Ostravy také přiznal: "Vůbec nevím, co se zde chystá. Vypadá to na Kobru 11," zavtipkoval. Ani důchodkyně paní Helena netušila prezidentskou návštěvu: "Vypadá to, že asi někoho zastavili za nějaký prohřešek, že je tu tolik policistů, nebo že by ta kolona měla doprovázet nějakého vyznamného politika?" přemýšlela nahlas pro Deník.

8.45 - Sledujte společně s námi prostřednictvím našeho on-line přenosu návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Moravskoslezském kraji. Její program začíná už za několik desítek minut v Ostravě a končí ve čtvrtek odpoledne setkáním s občany ve Fulneku.

Dnes prezidenta Miloše Zemana například čeká setkání se členy zastupitelstva Moravskoslezského kraje a představiteli Krajského úřadu, společně s první dámou Ivanou se podepíší do kroniky kraje. Poté navštíví sídlo skupiny Vítkovice Machinery Group a setká se také se zaměstnanci. Ve tři hodiny odpoledne se sejde se studenty gymnázia Hladnov, navštíví společnost Huisman Konstrukce s.r.o. ve Sviadnově, a po sedmnácté hodině se sejde s občany v centru Ostravy. 

Prezidentská návštěva

Podle toho, jaké podniky navštíví a s kým se u nás setká, by se daly jednotlivé dny jeho programu nazvat jako Strojírenský, Hornický a Automobilový.

Už z toho je jasné, jaká hlavní témata tady bude chtít Miloš Zeman řešit. Ta, která náš region v poslední době nejvíce trápí. Jak nejlépe pomáhat průmyslu, aby mohl fungovat, a jak zachránit těžbu uhlí, aby lidé nepřicházeli o práci a životní úroveň v našem kraji se nezhoršovala?

Na tuto otázku zřejmě bude prezident Zeman hledat odpověď s každým, s kým se tady setká. Snad přijdou na recept, který může fungovat a našemu kraji opravdu pomůže.

Stručný program třídenní návštěvy:

Miloše Zemana čeká třídenní návštěva Moravskoslezského kraje.

Autor: Martina Koziolová, Martin Pleva, Bronislava Supíková

1.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Vizualizace.
4

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení