Ostravský včelař Jiří Toman chová dvě desítky včelstev v Proskovicích. Podle něj letos včelám nepřeje počasí.

„V období, kdy kvetly ovocné stromy, pršelo a bylo i chladno. Teď už jsou ovocné stromy většinou po odkvětu, a tak včelky sbírají nektar hlavně z kaštanů. Med se ale zatím nedá stáčet, protože včely nemalou část toho, co nasbírají, samy spotřebují. Když bude příznivé počasí, možná bychom se prvního vytáčení medu mohli dočkat za 14 dní až tři týdny," vysvětlil Jiří Toman.

Obdobně vidí situaci i zkušený včelař ze Slezské Ostravy Jan Rajsigl. Také podle něj je třeba se stáčením prvního medu počkat. „A bude záležet na počasí, jestli vůbec z první snůšky něco vytočím," upozornil Jan Rajsigl.

O včely se v současné době pod dohledem odborníka stará dvojice vězňů.
Z vězňů v Heřmanicích se stali včelaři. Jak se bude jmenovat jejich med? Poraďte

Dvaadevadesátiletý včelař Ivan Korba ze Slezské Ostravy chová pět včelstev a říká, že letošek, tím myslí hlavně počasí, nestojí za nic. „V případě těch mých včelek to vidím tak, že ta první snůška letos vůbec nebude. Když kvetly ovocné stromy, tak je počasí nepustilo z úlů. Teď už je skoro všechno po odkvětu, a tak už nemají kde nektar nasbírat. Kvetou už jen kaštany, možná někde akáty. Šanci na první snůšku mají ti, kdo mají v blízkosti pole s řepkou. Tam mohou včelky nektar nasbírat," řekl včelař Ivan Korba.

Miloslav Peroutka, člen republikového výboru Českého svazu včelařů, Deníku řekl, že nektarová snůška (což je označení pro první snůšku, kdy včely sladkou šťávu sbírají hlavně z květů ovocných stromů pozn. red.) včelařům kvůli počasí utekla. „Klíčových bude nejbližších 10 až 14 dní. Pokud bude pěkně a počasí umožní včelkám sbírat nektar třeba z řepky, kaštanů či malin, nemuselo by to být až tak špatné. Med ale musí v plástvích nejdříve uzrát, v současné době jej stáčet nelze. Ti, kdo u nás chovají včelstva ve vyšších nadmořských výškách, mají letos výhodu. Ovocné stromy tam kvetou později a včely tak mohou sbírat nektar i z nich," dodal Miloslav Peroutka.

V prodejně včelařského družstva Apis v Ostravě se v současnosti prodává 900gramové balení květového medu za 163 korun a medovicového za 195 korun. „Zatím jsme cenu nezvyšovali. Uvidíme, jak dopadne nakonec letošní sezona," odpověděl na dotaz týkající se cen medu Jiří Toman ze zmíněného včelařského družstva.

Ilustrační foto
Ořechy? Ty budou letos nad zlato, soudí předsedkyně zahrádkářů v Ostravě