Prvním se stal Josef Smolka z Velkých Hoštic, narodil se jedenáct minut po jedné hodině ranní, vážil 3,14 kilogramu a měřil 50 centimetrů. Jeho maminka Lucie věděla, že by se jí měl syn narodit na přelomu roků.

Netušila však, že se Josífek stane prvním dítětem narozeným v roce 2020 na Opavsku.

„Když mi lékař řekl, že budu rodit někdy po Novém roce, tak jsem doufala, že to vyjde. Nechtěla jsem být o vánočních svátcích v porodnici, jelikož má Josífek doma ještě staršího brášku Filípka a chtěla jsem si s ním a manželem užít Vánoce. Dokonce jsme s manželem stihli zajít na Silvestra chvíli ke známým. Dvě hodiny před půlnocí jsem dostala kontrakce a vyrazili jsme do porodnice. Vše se seběhlo rychle a Josífek přišel na svět během pár hodin. U porodu se mnou byl i můj manžel Ondřej, ten se ale musel z porodnice vrátit domů za Filípkem, kterého hlídali prarodiče,“ pronesla dojatá maminka Lucie, která je vystudovaná fyzioterapeutka, ale před příchodem syna byla na rodičovské dovolené s jeho starším bráškou.

Maminka také prozradila, podle jakého klíče s partnerem vybrala pro svého potomka jméno. „Krásných jmen je opravdu hodně, ale když jsme se dozvěděli, že budeme mít chlapečka, shodli jsme se s manželem na kdysi často užívaném a stále krásném jméně Josef,“ pokračovala maminka a závěrem ještě projevila vděčnost: „Ráda bych poděkovala lékařům i sestřičkám za úžasný přístup a profesionální péči o mě i mého syna. Cítíme se tady jako doma.“

Také představitelé fotbalového klubu SFC Opava přišli do porodnice a předali Josífkovi, který se stal prvním dítětem narozeným v Opavě v roce 2020, dárky.