„Dá se z ní střílet … bohužel ale jen na sto metrů,“ uvádí provozovatel střelnice Marcel Žurovec ke zbrani, co už v základu váží bez dvou set gramů šest kilogramů. Aby se dala používat, je třeba doplnit něčím k míření. Klasickou mušku a hledí totiž nemá.

S puškohledem Schmidt & Bender, kolimátorem Aimpoint, gripem (rukojetí vepředu) a kryty na raily (lišty s drážkami na montáž příslušenství) roste jak její hmotnost, tak cena. „Asi osm kilogramů a hodně přes dvě stě tisíc korun,“ popisuje Žurovec.

Čapí hnízdo v Dětmarovicích poblíž bývalé lékárny už je letos obsazené. Pták se letos vrátil o dva týdny dřív, než obvykle.
Letošní zima je tak teplá, že se na hnízda už vrátili čápi

Většina střelců tak v Petřvaldu u Karviné dává přednost menšímu modelu SL8 v „civilní“ ráži NATO .223 Rem či MP5, což je na první pohled samopal 9 mm Luger, ale s možností pouze jednotlivých ran, ne dávkou. „Ten znáte od policejních zásahových jednotek po celém světě, je to až notoricky vyhlášená, ikonická zbraň,“ podotýká jeden z uživatelů na palpostu.

Petřvaldská střelnice má do neděle 17. března zapůjčen prakticky kompletní program od německé zbrojovky H&K pro sport a sebeobranu. „Máme tu dlouhé i krátké zbraně. Pistole jsou kohoutové i bezkohoutové, s různými spoušťovými ústrojími, s tlumičem, je tu i velký macek pro sportovní akční střelbu,“ říká Žurovec.

Dodává, že už lidé, kteří jsou teprve v kurzu na získání zbrojního průkazu, které v Petřvaldu dělá, na „hákáčka“ mlsně pohlížejí. A to i s vědomím, že za německou kvalitu se musí patřičně zaplatit…