Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OHLÉDNUTÍ: Na Radhošť se navzdory vedru vydaly tisíce poutníků

Radhošť /FOTOGALERIE/ – Posvátná beskydská hora Radhošť je každý rok – vždy 5. července – cílem tisíců lidí z řad věřících i běžných turistů. Koná se zde tradiční Cyrilometoděj­ská pouť.

8.7.2015
SDÍLEJ:

Tradiční Cyrilometodějská pouť na Radhošti, neděle 5. července 2015Foto: DENÍK/Michal Burda

Parkoviště na Pustevnách je kvůli velkému náporu přijíždějící vždy velmi brzy zaplněné a je zvykem, že policisté silnici k němu vedoucí záhy uzavírají už na křižovatce u restaurace Zavadilka v Prostřední Bečvě. Nejinak je tomu také tuto neděli.

Nezbývá, než využít k dopravě na start zhruba čtyřkilometrové pěší túry po hřebeni Radhoště linkový autobus. Na jeho příjezd čekám se skupinou turistů částečně krytý pod stromy. Sluneční paprsky dnes totiž doslova spalují.

Jak úmorné je vedro zjišťujeme následně i při cestě vzhůru kopcem. Motor se ve stoupání přehřívá zhruba po deseti minutách jízdy a autobus je nutné odstavit. Že to cestující nenesou příliš libě, není snad třeba dodávat. Čekání na náhradní spoj naštěstí netrvá příliš dlouho.

Tentokrát nás autobus vyveze až na Pustevny, cestou ale míjíme ještě jeden linkový spoj, který také stoupání v horku nezvládl.

Od Jurkovičových staveb na Pustevnách – hotelu Maměnka a loňským požárem zničené chaty Libušín – směřují proudy turistů směrem k hřebenové cestě na Radhošť. Nejprve se ale musí prodrat řadou stánků s nejrůznější takřka jarmarečním zbožím.

Stoupáme kolem vyhlídky Cyrilka, která v neděli nabízí opravdu krásných rozhled. Povětrnostní podmínky tomu chtějí, že je vidět až na Lysou horu. „Já už bych chtěl toho nanuka," dožaduje nesměle několik desítek metrů od vyhlídky možná pětiletý klučík studené odměny. „To ale musíš dojít až k Radegastovi. Ne jen pár kroků," připomíná mu zjevně znění původní dohody jeho maminka a vypadá neoblomně. Klučík si zřejmě bude muset na sladkost počkat. Nejméně kilometr, který nás od sochy pohanského boha nyní dělí.

Podobných rodin s dětmi putuje na Radhošť celá řada. Po hřebenové cestě ale šlapou i osamělí poutníci, lidé mladí i staří. Zpravidla pěšky. Občas se mezi nimi proplete cyklista, některý i dost bezohledně. „Měli by dávat trochu, lidí je tady jako na nejrušnější ulici. Ještě se někomu něco stane," plísní rychlé jezdce Pavel Janošík z Rožnova. Na Cyrilometodějskou pouť se skupinou přátel.

Jejich cílem a cílem stovek dalších poutníků je kaple na vrcholu Radhoště zasvěcená svatým Cyrilu a Metodějovi. Při tradiční pouti 5. července se zde, v nejvýše položené svatyni naší vlasti, konají vždy tři mše. Letos v 10, 12 a 14 hodin. Ta v pravé poledne, jež se právě blíží, je pod dohledem kamer televizní stanice Noe. Přímý přenos uvidí diváci na obrazovkách.

Věřící se shromažďují kolem kaple a naslouchají slovům kněze a zpěvu mužského sboru. Další stovky turistů využívají k občerstvení stánky stojící opodál. Síly budou potřebovat. Všechny ještě čeká zpáteční cesta ve více než třicetistupňo­vém vedru.

Autor: Michal Burda

8.7.2015
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení