Statisticky dochází k nejrůznějším zraněním nejvíce právě v době letních prázdnin a dovolených.

„Nejčastěji teď v ordinaci řešíme pády, různé naraženiny a odřeniny. Děti mají čas na sporty, kterým se přes rok věnovat nemohly, například jízdě na kole nebo na kolečkových bruslích, a proto se častěji zraní. Dalším z faktorů je i nevhodná a nepevná obuv," informovala pediatrička Božena Jiroušková.

Velkou nezodpovědností je také jízda na kole či bruslích bez přilby a dalších chráničů, skákání do neznámé vody nebo pití alkoholických nápojů během sportovních a rekreačních aktivit.

Pak kromě tržných ran může dojít i k vážnějším poraněním, jako například k otřesu mozku.

Nejčastějšími letními úrazy jsou podle záznamů ČSOB pojišťovny kromě ran a odřenin také podvrtnutý kotník, pohmoždění nohou a rukou, vymknuté klouby a podvrtnuté koleno.

Kromě pádů a jiných zranění hrozí hlavně dětem i jiná onemocnění.

„Léčíme teď infekční i neinfekční průjmy, ty jsou časté například kvůli zmrzlinám, které si děti hojně dopřávají, různým grilovaným párkům a podobně. Dále se často objevují takzvané letní angíny, způsobené rychlými přechody z horka do studené vody. Ordinaci nám plní i děti s dráždivým kašlem, za který mohou náhlé změny počasí. V neposlední řadě léčíme také kožní problémy, od štípanců po podráždění od slunce," uvedla Jiroušková.

Ostrava na tom však ze statistického pohledu není tak špatně jako třeba Český Krumlov nebo České Budějovice. Tam je podle zjištění ČSOB riziko úrazu třikrát až čtyřikrát vyšší.

K TÉMATU

Jaké léky si vzít na dovolenou?Ať už trávíte dovolenou v tuzemsku nebo v zahraničí, je třeba si kromě plavek a dobré knížky přibalit také lékárničku. A co by taková správná „krabička první pomoci" měla obsahovat? Na to jsme se ptali v lékárně U Zlaté koruny v centru Ostravy. „Lidé by určitě neměli zapomenout na repelenty, na různé gely při bodnutí hmyzem, na léky snižující horečku a také na prášky tlumící bolest. Je dobré přibalit přípravky jak proti průjmu, tak proti zácpě, a hlavně by si měli vzít léky, které pravidelně užívají," vypočítává lékárnice Táňa Dohnalová.

Zajímalo nás také, jestli se liší vybavení lékárniček, pokud budeme cestovat do vzdálenějších destinací. „Jestli plánujete dovolenou například v Egyptě, je dobré už před odjezdem užívat probiotika, léky pro udržení správné střevní mikroflóry. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je fajn mít s sebou oční kapky nebo léky proti alergii, protože tyto přípravky jsou v zahraničí dost drahé," dodává Táňa Dohnalová.

Pokud dáváte přednost horské turistice před válením se na pláži, můžete využít nabídek obchodů se sportovními potřebami. V jejich regálech můžete najít skladné lékárničky, které se vejdou do každého batohu. Je možné vybrat si ze tří velikostí: S, M a L.

„Lékárničky mají podobný obsah jako autolékárnička, jsou v nich obinadla, obvazový materiál, nůžky, chirurgické rukavice, náplasti, škrtidla, ale třeba i píšťalka, která se vám bude v horách hodit, pokud se ztratíte," říká Martin Guňka z obchodu Hudysport v ulici Na Hradbách.

Veterináři: Psy v cizině nehlaďteV řadě zemí EU se vyskytují onemocnění zvířat, která u nás buď neznáme, nebo se u nás už dlouho nevyskytují. Veterináři radí, abychom v zahraničí nehladili zvířata.

„V České republice nemáme problémy se vzteklinou, tuberkulózou skotu, brucelózou skotu a leukózou skotu, klasickým morem prasat, africkým morem prasat, Aujeszkyho chorobou prasat, aviární influenzou (ptačí chřipkou), infekční anémií koní ani dalšími nemocemi," vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Jak doplnil, naši turisté se při svých zahraničních dovolených i v rámci Evropy mohou dostat i do zemí, kde se některé choroby ještě vyskytují.

„Dnes lze říci, že nově jsou hlášena ohniska nákazy afrického moru prasat v Bělorusku, ve Velké Británii je to tuberkulóza skotu, na Kypru newcastleská choroba drůbeže, v Maďarsku infekční anémie koní, stejně tak v Rumunsku, kde je navíc opět hlášena vzteklina. V Polsku jsou problémy s leukózou skotu a se vzteklinou, ve Slovinsku s infekční hematopoetickou nekrózou v chovech ryb," uvedl příklady Josef Duben a doplnil, že v zemích mimo EU, například v Turecku, se stále vyskytují ohniska slintavky a kulhavky. „V Egyptě je stále vysoce patogenní aviární influenza (ptačí chřipka) H5N1 v chovech drůbeže. V oblasti severní Afriky je hlášen i výskyt vztekliny," doplnil.

LENKA LASÁKOVÁ

TEREZA ŠAROUNOVÁ