VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2016: Případ obestřený tajemstvím, násilí v mateřské škole, loupeže i vraždy

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji měli v letošním roce co do činění se smutnými, závažnými i nezvyklými případy. Připomeňme si některé z nich.

31.12.2016
SDÍLEJ:

Snímek z pátrací akce po pohřešované dívce na Novojičínsku.Foto: Archiv PČR

VADNÁ KARMA

Brušperk - Pro jednu rodinu z Brušperku začal rok 2016 tím nejhorším možným způsobem. Třináctiletou dívku otrávil 1. ledna před půlnocí v koupelně oxid uhelnatý, který unikal z vadné karmy. „Dívku nalezli její blízcí v koupelně po několika desítkách minut bez známek života. Operátoři zahájili telefonicky asistovanou resuscitaci, která probíhala až do příjezdu záchranných týmů. Zdravotníkům se ani po více než hodinu a čtvrt trvajících resuscitačních pokusech nepodařilo děvče zachránit," uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl. S intoxikací nebezpečným plynem byly také ošetřeny další tři děti.

ODVÁŽNÝ ROLBAŘ

Ostrava - Lyžařský areál Skalka ve Vřesině u Ostravy chtěl v lednu vyhodit do vzduchu dvacetiletý muž z Ostravska. Posloužit mu měly zapálené propanbutanové láhve. V poslední chvíli zasáhl rolbař, který mladíka zpacifikoval a předal přivolaným policistům. Pyroman měl v sobě dvě a půl promile alkoholu. Po vystřízlivění uvedl, že své chování nedokáže vysvětlit.

SMRT STUDENTKY

Nový Jičín - Dodnes jsou neobjasněnou záhadou poslední chvíle života šestnáctileté studentky z Nového Jičína. V úterý 5. ledna odešla z domu, přičemž nechala ve svém pokoji rozsvícené světlo a zapnutý počítač. Jenže domů už se ten den nevrátila. Rodiče se obrátili na policii, vyzývali i veřejnost, avšak neúspěšně. V pátek 15. ledna pátrání skončilo. Její tělo bylo objeveno bez známek života pouhé dva kilometry od jejího domova ve frekventované lokalitě. Mezi lidmi se vyrojila řada spekulací. Policie případ uzavřela. S jakým výsledkem do uzávěrky dnešního vydání Deníku i přes dotaz nesdělila.

DRAMA V MATEŘINCE

Frýdek-Místek - Krvavé drama se letos v únoru odehrálo v budově mateřské školy v ulici J. Myslivečka ve Frýdku-Místku. Osmatřicetiletý Miroslav Štembírek se v mateřince pokusil ubodat bývalou partnerku, se kterou má čtyři děti. Stejně starou ženu, která si přišla pro syna, sledoval až do šatny. Následně ji povalil na zem a nožem s čepelí dlouhou dvacet centimetrů zasadil 27 ran nožem, dvanáct z nich mířilo na hlavu. Žena přežila jen souhrou šťastných okolností a díky rychlé lékařské pomoci. Útočníka před školkou zadržela policie. Štembírek se snažil přesvědčit policii a později i soud o tom, že viníkem všeho je bývalá družka, která jej před několika měsíci vyhodila z bytu. Štembírek byl v listopadu odsouzen k 17,5 roku žaláře.

POŽÁR NA ŽELEZNICI

Bohumín - Škoda asi za sto milionů, vlaková trať několik dní mimo provoz, náhradní autobusová doprava. Takové byly následky únorového požáru v lokalitě bohumínského vlakového nádraží, v objektu, který přímo souvisí s řízením železniční dopravy. Požár zasáhl a značně poškodil velmi důležitý provoz stanice. Z provozu bylo vyřazeno ústřední stavědlo. Vyšetřování trvalo několik měsíců. Spekulovalo se také o úmyslném zapálení. Konečný verdikt ale zněl: technická závada.

TRAGICKÁ NEHODA

Skřipov - Poklidné dopoledne velikonoční neděle, jež připadla na 27. března, na Opavsku narušila tragédie, která se udála nedaleko Skřipova. V dodávkovém voze tehdy po silnici ve směru od Bílovce cestovala čtyřčlenná rodina. Za volantem seděl šestatřicetiletý muž, jenž sjel mimo vozovku a narazil do stromu. Třiatřicetiletá žena a pětileté dítě na místě zemřely. Další tříleté dítě vrtulník transportoval do Fakultní nemocnice Ostrava. Zraněn byl i řidič. Dechová zkouška u něj ukázala hodnotu přesahující jedno promile alkoholu.

POKUS O ZNÁSILNĚNÍ

Opava - Dva sexuální útoky na území Opavy měl na svědomí dvaadvacetiletý muž rumunské národnosti. Nejdříve si v ranních hodinách 1. května v parku na náměstí Slezského odboje počíhal na sedmadvacetiletou Opavanku, kterou udeřil do hlavy a za vlasy ji odtáhl do křoví, kde ji začal osahávat. Lehce zraněné ženě se však povedlo utéct na nedalekou autobusovou zastávku. O pět dní později přišel na řadu druhý útok. Jako svou další oběť si vybral sedmadvacetiletou ženu. I ji chytil za vlasy a tahal do křoví. Napadená se mu ovšem vysmekla a utekla na nedalekou policejní stanici. Strážci zákona rozjeli rychlou pátrací akci a po několika minutách Rumuna zadrželi před budovou Střední zdravotnické školy, kde se ukájel.

LOVCI LEBEK

Ostrava - Kapitální úlovek se letos v květnu povedl tzv. lovcům lebek, kteří v Ostravě zadrželi hledaného počítačového hackera Lumíra Heriče (35 let) z Ostravy- -Svinova. Ten se dlouhých osm let skrýval před spravedlností. Herič byl v nepřítomnosti odsouzen k šesti rokům za útoky na bankovní účty desítek lidí.

Policisté Heriče zatkli v domě jeho rodičů v Ostravě-Svinově. Herič se schovával v jednom z pokojů. Policisté se k němu nedostali ani po použití beranidla a nakonec museli přivolat hasiče, kteří měli k dispozici hydraulické zařízení k otevření dveří.

SEDM SEKUND

Ostrava - Dlužníka střílejícího po lidech museli v červenci zneškodnit policisté v Ostravě. Šedesátiletý muž z nelegálně držené automatické dlouhé zbraně zasáhl exekutora a úřednici, která jej doprovázela. Oba skončili v nemocnici. Lehčí zranění utrpěl i jeden ze zasahujících policistů. Hlídka, které exekutora doprovázela, útočníka zastřelila, čímž s největší pravděpodobností zabránila masakru. Poblíž se totiž nacházelo dalších přibližně deset lidí. Dotyčný měl připraveno zhruba devadesát nábojů, policisté pak u něj doma našli i další zbraně a stovky nábojů. Samotný zákrok trval pouhých sedm sekund.

MARIHUANOVÝ GANG

Bruntálsko - Velkokapacitní pěstební stany s profesionálním vybavením, ale také chaty, penzion, garáž, restaurace a dokonce i kapli všechna tato místa využívala skupina mužů k pěstování marihuany. Pětici pěstitelů ve věku od 25 do 56 let odhalili policisté v létě letošního roku. Skupina pěstovala konopí seté od počátku roku 2014. Získat mohla až miliony korun. Role ve skupině byly rozděleny, jeden z mužů poskytl prostory k pěstování, další se věnovali pěstování a následné distribuci. Poslední pak rostliny nejen distribuoval, ale z konopí rovněž vyráběl další produkt, například Fénixovy slzy. Mužům hrozí až dvanáct let vězení.

ZABIL NOŽEM

Karviná - Hádka, poté nůž a smrt. Tak vypadal případ úmrtí Miroslava Palice z Karviné, ke kterému došlo v první polovině září v Karviné-Novém Městě. Miroslava Palice našli záchranáři a policisté mrtvého na schodech domu v ulici U Bažantnice. Policisté zjistili, že smrtelná zranění muž utrpěl v důsledku hádky s jiným člověkem. Po několika hodinách se policii podařilo zadržet muže podezřelého z útoku. „Podezřelý, který měl útokem nožem způsobit smrt oběti a zranit dalšího 29letého poškozeného, byl zadržen v kraji Vysočina. Při zadržení 18letého muže zajistili policisté také nůž, kterým měl útočit," informovala policie.

MOHUTNÝ POŽÁR

Kopřivnice - Mohutný požár zachvátil v neděli 25. září obchodní centrum v Kopřivnici. Na místě ho likvidovalo sedmnáct jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů několik hodin. Při požáru se zranili čtyři lidé dva hasiči, jeden policista a jeden zákazník. U všech se naštěstí jednalo pouze o lehká poranění nebo o nadýchání kouřem. Ohnisko požáru vzniklo ve skladu jedné z prodejen, konkrétně ve Sportisimu. Škoda se vyšplhala na padesát milionů korun. Jde o druhý nejvážnější požár v Moravskoslezském kraji za letošní rok.

VÝBUCH PLYNU

Havířov - Jedním ze závažnějších případů roku 2016 v Havířově, který si vyžádal spolupráci záchranných složek, byl výbuch plynu v domě v Jarošově ulici. Exploze nastala 6. října ráno a vyžádala si dvě oběti. Přímo na místě zemřel 60letý muž a o několik dnů později i jeho 92letá matka. Od samého počátku bylo zřejmé, že explozi zavinil unikající plyn. Přestože znalci ještě své zkoumání neuzavřeli, s největší pravděpodobností unikal z karmy v koupelně. V současné době se čeká na verdikt znalců, o který se opřou policisté.

ZNEUŽIL DÍVKU

Třinec - Na radnici v Třinci se dočkalo ocenění pět strážníků městské policie, kteří se 26. září podíleli na zadržení nebezpečného pachatele. Čtyřiačtyřicetiletý muž čelí obvinění ze znásilnění šestileté dívky. Pokud by se muže nepodařilo zajistit krátce po činu, v dalších dnech už by to bylo velmi komplikované. Případ z 26. září vyvolal v hutnickém městě vlnu emocí a spekulací. Obviněný muž měl dívku pohlavně zneužít poté, co se ztratila během vycházky. Zmizení ohlásili příbuzní dívenky.

PŘEPADENÍ BENZINKY

Bruntálsko - Malá opuštěná benzinka. Muž s maskou na hlavě přepadne obsluhu, míří na ženu plynovou pistolí a požaduje peníze. Tato scéna není bohužel vystřižená z kriminálního filmu, ale udála se koncem října v jedné z obcí na Bruntálsku. Bližší místo policie specifikovat nechce. Případ ale počátkem prosince policisté objasnili. Obviněným je jedenadvacetiletý muž. „Maskovaný muž vešel do prodejny na čerpací stanici, na prodavačku namířil plynovou pistoli a požadoval peníze. Pracovnice mu sdělila, že mu žádné peníze nevydá, a tak zbraň odvrátil od jejího obličeje, vystřelil a zopakoval svou výzvu. Žena vzala krabičku s penězi a utekla do kanceláře, kde se zamkla," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

KRVAVÁ HÁDKA

Krnov - Jako pokus o vraždu vyšetřuje krajská policie krvavý útok, k němuž došlo v polovině listopadu v Krnově. Pětačtyřicetiletý agresor zde v noci na neděli 13. listopadu pobodal nožem o čtyři roky mladšího muže. Pachatel i oběť jsou cizinci, bližší identifikaci policie neuvedla, nejedná se však o Poláky. K incidentu došlo v Opavské ulici v Krnově poblíž provozovny s tureckými kebaby. Pobodaný muž došel do blízkého baru U zvonečku, kde mu obsluha poskytla pomoc. Jedenačtyřicetiletý zraněný muž byl převezen do nemocnice. Pachatel z místa odešel. Policisté ve spolupráci s kolegy z Polska podezřelého brzy po činu vypátrali.

Autor: Redakce

31.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Servisní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:10.5.2018.A:18.10.2018. Po dohodě nástup možný ihned. Anglický jazyk aktivně, řidičský průkaz: skupina B, technické uvažování, ochota cestovat, vysoké pracovní nasazení, spolehlivost, komunikativní schopnosti. Praxe v technickém oboru výhodou. Náplň práce: Servisní práce u zákazníka, telefonická technická podpora zákazníkům, vedení evidence ND, testování výrobních zařízení, zpracování návodů dle anglické dokumentace, opravy a instalace zařízení. Zájemci mohou zasílat strukturovaný životopis na uvedenou emailovou adresu.. Pracoviště: Semper corporation, s.r.o., 2. května, č.p. 480, 742 13 Studénka 3. Informace: Monika Lazaridu, +420 737 104 240. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 90 Kč Pomocní dělníci ve výrobě pomocný dělník na pile. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z:6.3.2018.A:17.10.2018. Místo výkonu práce: Vítovka č.p. 1, Odry. PRÁCE NA DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE. Náplň práce: Kompletace palet. Požadavky: Základní vzdělání, znalost práce s motorovou pilou - výhodou. Zájemci se mohou hlásit: pan Gockert na tel.: 736 762 858. V:6.3.2018.. Pracoviště: Jana gockertová, Tošovická, č.p. 830, 742 35 Odry. Informace: Adrian Gockert, +420 736 762 858. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy Referent/ka 17 360 Kč Odborní pracovníci hospodářské správy Referent/ka odboru místního hospodářství a údržby majetku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:17.10.2018. Místo výkonu práce Studénka. 9. platová třída a stupeň podle délky uznávané praxe. Charakteristika vykonávané práce: Zajišťování údržby po technické a organizační stránce u komunikací, chodníkových těles, mostů a lávek. Zodpovědnost za zákonný stav dopravního značení na místních komunikacích, provádění aktualizace pasportu místních komunikací, chodníkových těles a ostatních ploch dopravního značení. Zajišťování zimní údržby a očisty města. Evidence dešťových vpusti, aktualizace jejich pasportu včetně popisu technického stavu. Odborný dohled nad kvalitou a rozsahem prováděných prací. Příprava limitovaných příslibů, příprava ucelených částí rozpočtu města za odbor včetně kontrolní činnosti, vyhotovování dílčích evidencí, přehledů, seznamů, záznamu z protokolu atd. Další požadavky: znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, vybraných ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, zákona č.134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, zákon č.13/1997 S. a zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Aktivní znalost práce na PC (MS Office), morální bezúhonnost, samostatnost, rozhodnost, spolehlivost, umění jednat s lidmi, organizační schopnosti, řidičský průkaz skupiny B. Podrobné informace k přihlášení do výběrového řízení včetně požadovaných dokladů jsou uvedeby ve vyhlášení výběrového řízení č.9/2018, jehož úplné znění je zveřejněno na úřední desce MěÚ a www stránkách města na adrese: www.mesto-studenka.cz/mestsky-urad/volna-pracovni-mista, na úřadu práce apod. Předpokládaný termín výběrového řízení: 21.11.2018 (harmonogram a obsah výběrového řízení boudou zaslány uchazeči v pozvánce na jím uvedené místo trvalého pobytu nebo jím uvedenou kontaktní adresu nebo e-mail.. Pracoviště: Město studénka, nám. Republiky, č.p. 762, 742 13 Studénka 3. Informace: Milan Kyjovský, +420 556 414 347. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:27.8.2018.A:17.10.2018. Míso výkonu práce Odry. Zaměstnanecké výhody: Měsíční a roční prémie, 25 dní dovolené. Fyzicky náročná práce. Telefonický kontakt od 6:00 do 14:00 hodin.. Pracoviště: Christeyns s.r.o., Vítovská, č.p. 453, 742 35 Odry. Informace: Petra Vyskočilová, +420 724 802 306.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem a primátorem Ostravy Tomášem Macurou o situaci ve FN Ostrava.
4

Ministr Adam Vojtěch v Ostravě nic nevyřešil

Policisté zajistili bezmála tisíc sáčků s nebezpečnou drogou. Nacházela se v šesti typech balení.
27

Smrtící drogy zřejmě pocházejí z Polska

Opravené prostory oživí vůně kávy, knih i barev

Vernisáž výstavy obrazů Jitky Škarohlídové a Petry Šípkové bude součástí dnešního slavnostního otevření prostor knihkupectví, kavárny a galerie MonAmi v nově zrekonstruované historické budově na Slezském náměstí v Bílovci.

Kdo drží Machytku?

Ostrava - Největší zdravotnické zařízení v regionu s 3300 zaměstnanci a obratem více než pět miliard korun čeká na verdikt ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha doslova jako na smilování.

Tragický rok na silnicích: umírá víc lidí. I kvůli uzavírkám a rekonstrukcím

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Zatímco v posledních třech letech počty obětí dopravních nehod klesaly, letos se trend obrátil: policisté hlásí už o 43 mrtvých víc než loni.

Ředitel ZOO Tábor: Zachraňte medvěda ze Vsetínska, vražda není nutná

Svůj názor na záchranu medvěda ze Vsetínska nám poslal do redakce Deníku také ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT