Tvrdí to bývalý rožnovský zastupitel Tomáš Hradil. Kvůli údajně zmanipulovanému výběrovému řízení na zhotovitele rozhledny podle něj hrozí, že město v konečném důsledku přijde až o šestnáct milionů korun.

O zakázku už se zajímá také policie. Podle vedení radnice ale město při stavbě rozhledny postupovalo v souladu se zákonem. Vina prý padá na ostravskou firmu Justitia, která pro Rožnov zajišťovala výběrové řízení. Radnice kvůli chybám se společností již před časem rozvázala smlouvu.

Bývalý zastupitel Tomáš Hradil se svým prohlášením předstoupil před rožnovské městské politiky na jejich posledním zasedání. Prozradil, že byl u výslechu na policii. „Musel jsem podepsat závazek mlčenlivosti, takže podrobnosti nemohu říci. Policie má ale nezvratný důkaz o tom, že výběrové řízení na dodavatele stavby Jurkovičovy rozhledny bylo zmanipulované," prohlásil Tomáš Hradil.

Zajímal se, jak bude město postupovat, pakliže policisté prohlásí výběrové řízení za zmanipulované a zahájí trestní stíhání konkrétních lidí pro machinace při veřejné zakázce a de facto pokus o tunelování evropských fondů. „Městu hrozí vrácení celé částky dotace z Evropské unie. Kromě toho hrozí penále ve výši dalších více než osmi milionů korun. To je dohromady šestnáct milionů, které budou v rozpočtu určitě chybět," spočítal Tomáš Hradil.

Policisté nepopírají, že se o okolnosti výběrového řízení na zhotovitele Jurkovičovy rozhledny zajímají. Detaily ale tají. „Mohu potvrdit, že takovou věc prověřujeme. K dosavadnímu vyšetřování však prozatím nebudeme zveřejňovat žádné podrobnosti," uvedl vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malchar- czik.

Vedení města Rožnov se podle sdělení starostky Markéty Blinkové k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nemůže vyjádřit, protože nemá žádné bližší informace. Neví ani o případných konkrétních obviněních.

„Není nám ale známo, že by někdo ze zástupců města zavdal příčinu k domněnkám, že by město chtělo zmanipulovat výběrové řízení na zhotovitele rozhledny," uvedla Markéta Blinková.

Město podle ní zadalo podmínky soutěže spolu s technickou specifikací díla firmě Justitia, která byla vybrána ze čtyř uchazečů. Tato firma měla za povinnost provádět na základě mandátní smlouvy veškeré činnosti, které ukládá zákon o veřejných zakázkách. „Justitia dle našeho názoru pochybila v okamžiku, kdy odmítla poskytnout Úřadu na ochranu hospodářské soutěže požadované doklady. V důsledku toho bylo město penalizováno částkou čtyřicet tisíc korun, které bude po Justitii vymáhat," řekla starostka Blinková.

Vedení města není podle ní jasné, proč policie vyslýchala Tomáše Hradila, který se při výběru zhotovitele nijak neangažoval. „Stejně tak nám není nic známo o hrozbách pokut v řádech desítek milionů korun. Pan Hradil pouze uvedl, že tyto informace vyplývají z jeho výslechu na policii, o kterém nemůže z důvodu závazku mlčenlivosti nic sdělovat," podivila se rožnovská starostka.

Město ale zřejmě o část dotace na rozhlednu přijde. Ze slíbených osmi milionů vyplatila Regionální rada, která rozděluje peníze z EU, prozatím přibližně 4,8 milionu. Další vyplácení pozastavila právě kvůli nedostatkům ve výběrovém řízení. „Regionální rada navrhla korekci, která činí pětadvacet procent dotovaných způsobilých výdajů," uvedla Blinková. To představuje pro město ztrátu 2,7 milionu korun.

Podle Markéty Blinkové ale město každopádně podá žalobu na firmu, která zajišťovala výběrové řízení, aby uhradila veškeré náklady, které vznikly na základě jejího pochybení. „Je pro nás velmi nepříjemné, že se zdařilá turistická atraktivita vybudovaná v zájmu zvýšení cestovního ruchu, a tedy mimo jiné i podpory navazujícího podnikání v této oblasti, stává předmětem boje a podávání trestních oznámení," povzdechla si starostka Blinková.

Podle ní je vytvářený neobjektivní tlak naznačující špatný postup města v této zakázce. „Jsme přesvědčeni, že veškeré kroky města ve věci Jurkovičovy rozhledny byly provedeny v souladu se zákonem a mrzí nás, že mediální výstupy poškozují pověst města i jeho vedení," uzavřela Blinková.

Související Jurkovičova rozhledna vyvolává emoce a Jurkovičova rozhledna: stromy skáceli, zákon to umožnil