Přestože v sobotu v podvečer drobně mžilo a byla poměrně zima, na vyhlídkovou jízdu na ruském kole se stála dlouhá fronta. „Čekali jsme přes půl hodiny, ale stálo to za to. Teď jsme viděli centrum za tmy, i když osvětlené, ale ještě musíme někdy přijít za světla,“ prozradil dvanáctiletý Lukáš Kaleta, který si výhled užíval spolu s rodiči.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí v Ostravě a nová podoba vratného kelímku.
Vánoce v Ostravě: hvězda, bezbariérové ruské kolo i vratné kelímky. Líbí se vám?

Velký zájem hned první den letošních vánočních trhů v centru Ostravy, potvrdila i pokladní. „Na to, že počasí není nic moc, je tu hodně lidí. Fronta byla celé odpoledne. Kolik lidí? Řekla bych něco přes tisíc,“ řekl slečna v pokladně. Jedna jízda přijde na 100 korun.

Zazněly Rolničky …a rozsvítil se strom

Zahájení letošních Ostravských Vánoc si nenechali ujít stovky lidí, mladých i rodin s dětmi. Po asi hodinovém kulturním programu, o který se postaraly také děti z MŠ Dvořákova, se do davu vmísili andělé na chůdách.

Za znění vánočních písní od Ewy Farne nebo instrumentální skladby z filmu Tři oříšky pro Popelku mohli přítomní sledovat vystoupení akrobatů zavěšených na laně. Asi 15 minut po 18. hodině přišlo to, na co všichni čekali: Okamžik, kdy se rozsvítil krásně nazdobený jedenáctimetrový vánoční smrk, předznamenalo znění rolniček z věže muzea.

Bohaté Vánoce na pěti místech Ostravy

Ostravské Vánoce na Masarykově náměstí budou letos opravdu bohaté. Vedle atrakcí v provozu mezi svátky bude v provozu i několik stánků. Bohatý doprovodný program je připraven na šest dní v každém adventním týdnu.

Příjezd vánoční strom na Masarykovo náměstí, 23. listopadu 2022, Ostrava.
Vánoční strom dorazil do Ostravy, jedenáctimetrový smrk zdobí Masarykovo náměstí

Ten se letos bude odehrávat na pěti místech – hlavní program se stánky a vyhlídkovým kolem bude na Masarykově náměstí (kolo bude v provozu do 2. ledna, pozn. red.), dětská scéna na vedlejším Jiráskově náměstí, řemeslná v Husově sadu, umělecká na Prokešově náměstí a klubová scéna i s kluzištěm na náměstí Dr. E. Beneše.

„Dostávali jsme řadu dotazů na bezbariérovost vyhlídkového kola a letos jsme lidem vyšli vstříc, jedna kabina ruského kola proto bude zcela bezbariérová pro handicapované návštěvníky Ostravských Vánoc,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Další novinkou je snaha o minimalizaci množství odpadu, horké nápoje se proto vydávají do vratných kelímků s motivem Ostravských Vánoc.