Jako skvělý zážitek i vzdělávací „seminář“ hodnotili návštěvníci Den otevřených dveří na přehradě Šance v Beskydech pod Lysou horou. O nebývalém zájmu vypovídala už nekončící řada aut parkujících od hráze téměř až dolů k Mazáku u hlavní silnice mezi Ostravicí a Bílou. Lidé se dokonce začali v místě srocovat už s více než hodinovým předstihem, zástupci Povodí Odry tak lidem nakonec zpřístupnili přehradu už od osmi, namísto plánovaných devíti hodin ráno.

Hrad Hukvaldy.
Jaké jsou ceny a akce? Hukvaldy, Frýdek i Paskov zahájí návštěvnickou sezonu

Během covidu byla totiž tradice přerušena, lidé tak měli šanci podívat se do útrob přehrady po několika letech. Dne otevřených dveří na Šancích využily u příležitosti středečního Světového dne vody přinejmenším vysoké stovky zájemců.

Zatímco na návštěvu věže na přehradě se stála fronta od pětačtyřiceti minut až po dvě hodiny, prohlídka štoly, kam vedlo z povrchu zhruba 350 schodů, se obešla bez front. Na lávku spojující věž s pevninou pouštěli organizátoři nanejvýš skupiny po padesáti lidech.

Železniční přejezd ve Vendryni už hlídají kamery, březen 2023
Přejezd ve Vendryni u Třince hlídají chytré kamery. Hříšnici už mají problém

„Zájem je tentokrát obrovský," popsala přístup veřejnosti mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. „I proto jsme na přehradě Šance prohlídky zahájili o hodinu dříve,“ potvrdila informaci s tím, že podobné to bylo i u dalších přehrad, které státní podnik spravuje.

Vodohospodáři z Povodí Odry umožnili zájemcům vedle Šancí nahlédnout také do útrob přehrad Slezská Harta a Kružberk. Zavřené musely v Moravskoslezském kraji zůstat přehrady Žermanice a Morávka z důvodu probíhajících rekonstrukčních a údržbových prací na těchto vodních dílech. Dostupný veřejnosti byl také dům vodohospodářů v Ostravě, tedy dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry.