„Třináct let jsem na jižní Moravě žila a působila i na Moravské zemské knihovně, kdy jsem v rámci jednoho čtenářského projektu objížděla všechny tamní knihovny,“ popisuje Michaela, koordinátorka sbírky, do které dává jako první své srdce.

Pak následují čisticí potřeby, na něž se skládá s kolegyněmi a kolegy z marketingového odboru a dobrovolnického centra OU. „Pršelo tam, vylíhnou se komáři, takže jsme pamatovali taky na repelenty“ podotýká. Sbírka je v univerzitním Welcome Centru v Mlýnské ulici 5.

„Nějaké věci pro malé a dobroty,“ líčí Kristina z katedry výchovy k občanství, co přináší. Následuje ji Martina z katedry pedagogiky a andragogiky s taškou plnou trvanlivého jídla, upozorňuje, že je třeba dát to bezlepkové zvlášť stranou.

„Chce se mi brečet,“ říká Helena, která nemá s OU nic společného. Ale zprávy o pohromě prý sleduje celou noc, ráno posílá ze svého pětistovku na účet pro postižené a odpoledne spěchá přidat do sbírky oblečení od dcery.

„Mám tam spoustu známých, Adéla má právě dneska narozeniny… její rodina jsou starousedlíci, pro které je to rána, strašný šok. Lidé tam přicházejí o domy stavěné několik generací,“ konstatuje koordinátorka sbírky.

S tím, že věci pojedou do Hodonína, kde je domluvená s ředitelem tamního kulturního domu (kde ruší všechny akce a pomáhají sousedům). Vyslovují i konkrétní žádosti, potřebují: Deky, plachty, dezinfekce i hygienické potřeby všeho druhu, campingové vařiče, plínky či kojeneckou výživu. Ale také power-banky.

První zásilku poveze autem hned v sobotu ráno Martin, student lékařské fakulty OU pocházející ze zasaženého regionu. „Vzalo to tátovi kus střechy,“ poznamenává, O události se dozvídá na Slovensku, kde je pozvaný na svatbu, více ji z osobních důvodů už komentovat nemíní.

„Samozřejmě jsme zrušili vlastní víkendové programy,“ uvádí Michaela. Sbírku rozjíždí v pátek v poledne a končí úderem 18. hodiny. V sobotu u ní bude od 10 do 14 hodin, opět ve Welcome Centru OU.

V neděli ji ve stejném čase a na stejném místě vystřídá Kamila, vedoucí dobrovolnického centra. Sbírka pro Hodonínsko a Břeclavsko bude pokračovat i v příštím týdnu, a to v pondělí a úterý vždy od 9 do 18 hodin.

Ve středu vyjede s výtěžkem z Ostravy dodávka na místo. Michala a spol. si přejí, ať je plná… anebo, aby toho shromáždili tolik, že budou muset shánět další.