Dospělí i děti zvědavě nahlížejí pod ruce lidových řemeslníků, kteří přišli představit své výrobky. Na tradičním vánočním jarmarku se jich v sobotu sešla téměř stovka z celé republiky.

Jarmareční ruch tu a tam přehluší řinčení zvonců a řev čertovské družiny z Valašských Klobouk, které následuje pištění a zběsilý úprk vyděšených dětí. Jejich rozjitřené emoce vzápětí uklidňuje chlácholivým hlasem důstojný Mikuláš a vlídný úsměv anděla. Dětem rozdávají dárky. „Čerti jsou bezkonkurenčně nejlepší. Našeho malého vyděsili tedy dokonale," usmívá se Jana Porubová, která na jarmark přišla dokoupit chybějící vánoční dárky. „Dívám se už jenom po drobnostech. Nějaký ten hrníček nebo něco na památku," prozrazuje svoje plány.

Pekelná družina doprovázená postavou smrtky se mezitím usídlí uprostřed palouku Dřevěného městečka a pouští se do hraní karet.

U budovy staré radnice se o pozornost kolemjdoucích přetahují majestátní skladby v podání seskupení Komorní žestě a rozverné melodie be-
zového klarinetu v rukách výrobce tradičních lidových nástrojů Víta Kašpaříka z Velkých Karlovic. „Ruce už mám docela promrzlé," připouští zručný řemeslník Vít Kašpařík, který pod balkonem staré radnice nabízí své ručně vyráběné píšťaly a další nástroje. Na vánočním jarmarku je tradičním účastníkem. „Minulý týden jsem zavítal také na Mikulášský jarmark do Valašských Klobouk," prohodí rychle výrobce a hned se odvrací k zákazníkům, kteří obdivují vystavené nástroje.

Hudba zní také z kostelíka svaté Anny. Desítky lidí se tísní v dřevěných lavicích, další diváci hledí směrem k oltáři, před kterým stojí Cimbálová muzika Ondřejnica, z vyvýšené galerie kostela. Všichni společně prozpěvují lidové koledy. Ve vzduchu se mísí nepřeberné množství lákavých vůní. Tu jsou to čerstvé topinky potřené česnekem, tu pražené oříšky a mandle. Jinde zase grilovaná klobása a uzené maso, vše podtrženo vůní horké medoviny a svařeného vína. „Už máme, co jsme potřebovali a jen tak nasáváme atmosféru," svěřuje se Dana Matulová a zkřehlé prsty ohřívá o pohárek horkého moku. Odpoledne se nachyluje a blíží se doba, kdy se brány Dřevěného městečka uzavřou.

Ruch ve skanzenu ale utichá jen velmi pomalu. Tak jako každý rok. Vánoční jarmark nelze jen tak navštívit, nakoupit a opustit. Závan starých časů a příjemná atmosféra každého návštěvníka přimějí zůstat déle, než si původně plánoval.