Zaměstnanci Spojených sléváren jsou na svou práci hrdí. Chtěli ukázat rodinám, co dělá v práci tatínek, syn, nebo manžel. „Když jsme připravovali návštěvní den, mnozí chtěli pozvat i kamarády. Potěšil nás obrovský zájem a udělali jsme to i pro veřejnost. Ať Krnované vidí, co tu dokážeme vyrobit,“ uvedl jednatel společnosti David Pakosta, který Spojenými slévárnami provázel jednu ze skupin. Mezi návštěvníky nechyběli senioři ani maminky s nejmladšími dětmi.

ODLILI STALINA, TGM I HUSA

Prohlídka začala ukázkou vstupu do bunkru s pancéřovanými dveřmi, který tu vybudovali za studené války pro případ bombardování sléváren. Následovala výstava produktů z hliníku, bronzu, mosazi, ale i z 99 procentní mědi, pokud je potřeba, aby odlitek měl extrémně vysokou vodivost.

Jak šel čas, odlévaly se tu sochy a pamětní desky TGM, Jana Husa, Stalina, Edvarda Beneše, Jana Masaryka nebo Jana Pavla II. Už roce 1945 zde firma Otakar Šmír zavedla výrobu uměleckých odlitků z bronzu, a nechyběly mezi nimi ani figury v nadživotní velikosti. Už se tu ale třeba odlévalo i dělo.

HLINÍK POPÁLÍ, BRONZ SE ODRAZÍ

Na šedivé průmyslové podlaze slévárny občas zasvítila barva mosazi, jak se tu při dávné nehodě rozlila trocha roztaveného kovu a připekla se k zemi, takže už nejde odstranit. „Drobné nehody se občas stávají. Každý roztavený kov může prskat, ale spáleniny jsou většinou jen od hliníku, který se ke všemu snadno přilepí. Když lijeme bronz, kapička vás na zlomek vteřiny trefí, ale hned se zase odrazí,“ vysvětlovali slévači návštěvníkům.

SUCHÝ ZÁKON: BEZ PIVA

Na exkurzi přišli i slévači a hutníci v důchodu. Ty zajímalo, zda se chlapi v tom žáru mohou osvěžit pivem. „Když jsem dělal ve Vítkovicích, normálně jsme si na šichtu brali lahváče, pivo osmičku. V kantýně se to dokonce čepovalo. Chlapi u vysokých pecí pili jedno pivo za druhým jak vodu. Slyšel jsem, že to museli zrušit, protože někteří si brali do práce Alpu, že si namažou kolena, ale místo toho si ji tajně lili do piva. Po třech osmičkách byli nalití, že netrefili do šatny,“ dal se s krnovskými slévači do řeči kolega v důchodu.

„Kdepak pivo, to už je v celých Vítkovicích zakázané. Protože krnovské slévárny patří pod Vítkovice, platí suchý zákon i pro nás. Nejvyšší čas vyhlásit suchý zákon taky v kantýně poslanecké sněmovny, kdo se na tu jejich práci má dívat,“ smáli se slévači.

Zvídavé kluky nejvíc zajímaly bedny plné zlata. Tedy plné špon zlaté barvy. Tatínky zase zajímalo ultra přesné měření. Dřevomodelář Zdeněk Chrobozek se marně pokoušel laikům vysvětlit, jak fungují všechny ty modely, šablony, formy a jádra. Jen žasli, jak dlouho asi musí člověk studovat na modeláře, aby tohle všechno pochopil.